velesajam

Propadanje 12. paviljona ZV-a ugrožava tristotinjak radnih mjesta

Foto: Marko Čubrilo/VLM
velesajam
Foto: Marko Čubrilo/VLM
velesajam
Foto: Marko Čubrilo/VLM
velesajam
Foto: Marko Čubrilo/VLM
velesajam
Foto: Marko Čubrilo/VLM
velesajam
Foto: Marko Čubrilo/VLM
velesajam
Foto: Marko Čubrilo/VLM
velesajam
Foto: Marko Čubrilo/VLM
velesajam
05.02.2010.
u 15:30
Visoke cijene najamnine koje iznose oko 20 eura po četvornom metru jedan su od razloga zašto se na prvi kat neće tako brzo vratiti poslovni život.
Pogledaj originalni članak

- U slučaju da se isprazni ovaj paviljon, tristotinjak ljudi, dobavljača, zaposlenika, kooperanata izgubit će posao i naći se na burzi jer je ovo jedino veliko mjesto na kojem domaći proizvođači mogu predstaviti svoje drvne proizvode. To bi bio težak udarac posebice za Slavoniju jer veliki dio naših proizvoda dolazi upravo od tamo - kaže Ivan Kaleb, predstavnik zakupnika prostora u 12. paviljonu Zagrebačkog velesajma.

Visoke cijene najamnine koje iznose oko 20 eura po četvornom metru jedan su od razloga zašto se na prvi kat neće tako brzo vratiti poslovni život. Opustošene prostorije, među kojima u apokaliptičnom ozračju posluje još svega devet, od nekadašnjih 21 tvrtke, nije dovoljno privlačno za zakupce koji moraju potpisivati ugovore u trajanju od pet godina. To ne bi bilo toliko neobično kad bi u ugovorima postojala klauzula koja daje podružnici Holdinga za pravo da raskine ugovor s tim da tvrtke imaju rok za iseljenje od samo 30 dana što, po mišljenju vlasnika i direktora tvrtki, dokazuje kako ne postoji “partnerski odnos”.

- Bitno je napomenuti kako smo zatražili samo privremeno smanjenje najma dok država ne izađe iz recesije - dodao je Kaleb.

Uz kratki rok za iseljenje, koji je velika prepreka za sklapanje novih ugovora, ugovori sadržavaju klauzulu da svaki zakupnik mora izlagati na sajmu “Ambienta” iako to nije u interesu svih zakupnika. Sugovornici dodaju kako u slučaju da ne žele izlagati komitenti ipak moraju platiti prostor.

Teška gospodarska kriza koja je najviše pogodila drvnu, tekstilnu i građevinsku industriju gdje je drastično smanjena proizvodnja i prodaja, zakupcima prostora ne olakšava situaciju jednako kao i ignoriranje vlasti.

- Kontaktirali smo gospodina Čovića i Bandića krajem prošle godine, no do sada nam nisu pomogli jer poručuju kako se sva pitanja trebaju rješavati s upravom Velesajma. Pitanje koje se postavlja jest je li Gradu u interesu da propadnu obiteljske tvrtke ili ne - rekao je jedan od vlasnika tvrtke Bruno-Hal Denis Škutin.

- U posljednjih 10 godina za najam prostora Bruno-Hal utrošeno je oko milijun eura, no ZV ništa nije investirano u prostor. Godišnja kamata na zakašnjelo plaćanje iznosi 17 posto, čega primjerice u Solidumu nema - dodao je Škutin.

Velesajam koji je jedan od glavnih kanala za promidžbu hrvatskih drvnih proizvoda, a previsokim cijenama najamnine i troškovima struje, grijanja, telefona i ostalog, za što Velesajam dodatno obračunava između 20 i 50 posto marže, ozbiljno je zaprijetio poslovanju zakupnika. Uprava Velesajma taj čin opravdava obrazloženjem kako je marža zapravo “trošak održavanja trafostanica, toplinskih stanica, vodocrpilišta, sprinkler instalacija i vatrodojave, odnosno zakonskih ispitivanja i njihovih atestiranja”, napomenuvši kako će troškovi održavanja biti smanjeni od 1. ožujka 2010. godine “na način da se obračunava 10 posto na obračunatu potrošnju električne energije, telefona, vode i fizičko-tehničku zaštitu te 20 posto na obračunatu potrošnju grijanja.”

- To je nedovoljno, to nije ništa, paviljon će se početi prazniti i u prizemlju. I ja ću najvjerojatnije morati otkazati jedan od svoja dva prostora - rekao je direktor Žir Marketinga Hrvoje Žnidarec.

- Razlog što ovu priču nismo već ranije dali u medije bio je strah od negativnih reakcija kupaca, no sada smo došli do zida, ne možemo više dalje. Naš sljedeći korak mogao bi biti da zatvorimo paviljon i čekamo pred vratima uprave Velesajma dok se ne nađe zajedničko rješenje - zaključio je Denis Štukin.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

VI
Vito
07:48 06.02.2010.

Pitanje koje se postavlja jest je li Gradu u interesu da propadnu obiteljske tvrtke ili ne - rekao je jedan od vlasnika tvrtke Bruno-Hal Denis Škutin. Nehrvatima je u interesu da Hrvati propadnu. Zato im i uzimaju 18 % od plaće. Ne preziva se gradonačelnik bez razloga Bandić. Njegova obitelj je to prezime dobrano zaslužila u prošlosti. Geni, geni kameni. Pljačka u genima samo je evoluirala brže od nas ovaca koje striže. Nije li vrijeme za prave i učinkovite promjene? Novog gradonačelnika trebamo više nego gladan kruha. Jer ćemo svi na kraju ostati gladni, a on će i dalje pronalaziti žrtve kako bi opravdao prezime i poslove svoji predaka.