U Europskom parlamentu 23. studenog izglasana je Rezolucija koja analizira dva glavna neprijatelja s kojima se suočavaju države članice EU i u kojoj se donose upozorenja i zaključci kako se boriti protiv tih opasnosti.
Rat o kojemu je riječ nije onaj klasični, vojni, nego novi – informacijski, odnosno dezinformacijski, “hibridni” rat, no u Izvješću koje je prethodilo Rezoluciji navedeno je da su te dvije opasnosti – Rusija i ISIL!
Ovoj akciji putem EP-a prethodili su sigurnosno-obavještajni zaključci i dokazi kako već godinama države članice EU više-manje nezainteresirano promatraju što im putem medijskog prostora rade spomenute dvije opasnosti.
A akcija je krenula kada se pokazalo da Kremlj u tom novom hibridnom ratu uspijeva postupno već preuzimati nadzor nad čitavim političkim strankama, pa čak i usmjeravati glasače da izaberu proruske političare, kao što se to nedavno dogodilo u Bugarskoj, primjerice.
Radi suprotstavljanja anti-EU kampanjama, članovi EP-a poradili su na osnovnom dokumentu – Rezoluciji dugog naziva “O strateškoj komunikaciji EU za borbu protiv propagande koju protiv nje provode treće strane”.
Autori Rezolucije shvatili su da je do uspješnog ubacivanja ruske i ISIL (Daeš) propagande došlo zbog velike ničim nadzirane propusnosti društvenih mreža i medija, koje stalnim ‘kopipejstanjem’ nekritički prenose i potpuno lažne ili falsificiranje informacije nastale u vrlo profesionalnim uvjetima institucija i službi koje financira ruska vlada.
Štoviše, otkrivaju se čitavi lanci poduzeća, tvrtki i navodnih medijskih izdavača koji planski i postupno preuzimaju i medijski prostor pojedinih članica EU. Uglavnom je ovdje riječ o “graničnim” i novim članicama. U prvom redu to su bivše države Sovjetskog bloka (baltičke i istočnoeuropske), ali i države bivše SFRJ.
Izvjestitelji EP-a stoga predlažu niz mjera kojima bi se i dugoročno stalo na kraj ovakvim propagandama koje razdiru političku i medijsku scenu tih država članica, a jedan je od glavnih zaključaka poticanje opstanka mainstream i javnih medija koji su, očito, procijenjeni kao jedini koji mogu profesionalno prepoznati “ruske i islamističke ‘lažnjake’” i suzbiti dezinformacije. Predlažu se ulaganja u podizanje svijesti, obrazovanje, online i lokalnih medija, istraživačko novinarstvo i informacijsku pismenost.
Na protuudaru našla se i izvjestiteljica EP-a, Poljakinja Anna Fotyga, koja jasno kaže da je njezin zadatak bio da opiše propagandu i državnih i nedržavnih aktera. – Što se tiče Ruske Federacije, situacija je sada jasna.
Nakon aneksije Krima i agresije u istočnom dijelu Ukrajine, mnoge zemlje potpuno su svjesne dezinformacija i manipulacija – izjavila je izvjestiteljica, inače iz redova EU konzervativaca i reformista. Dodala je pak da je i ovaj Izvještaj, “u toku pripreme, bio meta neprijateljske propagande”.
Fotyga, bivša poljska ministrica vanjskih poslova, kazala je da iz Rusije neprestano stiže poruka da su Srednja i Istočna Europa prirodna sfera utjecaja Rusije. – To podriva suverenitet tih država, zaključuje.
Temeljem ove Rezolucije unutar EU planira se “uvezati” strateško komuniciranje na svim razinama, pogotovu između EU i NATO-a, a pozdravljaju se inicijative koje bi javnost, pogotovu mladu, podsjetile i kako je to izgledao “bratski” zagrljaj u komunizmu.
Govori se i o potrebi razlikovanja kritike od propaganda i dezinformacija, kako se rat protiv ruske propagande ne bi ocjenjivao kao “cenzura”. Slijedi i jačanje “centara” za strateško komuniciranje koje čeka veliki zadatak. Procjena je da u nekim od istočnih članica postoji i do 100 internetskih web-siteova i portala “umreženih” u rusku propagandu.
Mene više brine rat koji Bruxelles vodi protiv europskog naroda.