Ruski predsjednik Vladimir Putin 70. obljetnicu oslobođenja najstrašnijeg nacističkog logora Auschwitza obilježio je u Moskvi, paleći svijeće s Aleksandrom Borodom iz Federacije židovskih zajednica Rusije. Putin je tako izostao sa svečanosti na kojoj su se okupili svjetski lideri i 300 preživjelih logoraša.
Naime, iz Poljske nije stigao poziv Putinu i ruski predsjednik ostao je u Moskvi, možda i zato što mu je još u sjećanju ne jako ugodan prijam među državnicima na skupu G20 u Australiji, gdje je skratio boravak. Poljaci su najžešći kritičari Putinove politike u Ukrajini i situacija bi, komentira se u poljskim novinama, bila neugodna nakon više od četiri tisuće mrtvih u Ukrajini. Razvila se i rasprava tko je zapravo bio u sastavu Crvene armije, koja je 27. siječnja 1945. godine ušla u logor. Riječ je o Prvoj ukrajinskoj fronti iz sastava Crvene armije, u kojoj je bilo i Ukrajinaca, Rusa, Čečena, Gruzijaca i Tatara, a u logor je na tenku prvi ušao Ukrajinac Igor Pobirčenko.
Svjetski mediji posvetili su veliku pozornost obljetnici, citiraju se preživjeli logoraši poput 86-godišnjeg Imre Varsanyja koji je jedini preživjeli od svoje obitelji i o tome je šutio desetljećima jer se sramio što je ostao živ. I ostali logoraši ističu: o logoru moramo šutjeti, nije moguće živjeti ako se o tome govori. Svijet obilazi i fotografija 93-godišnjeg Marcela Tuchmana, preživjelog logoraša koji i danas radi kao liječnik. Među brojnim viđenim gostima na svečanosti bili su brojni državnici, francuski predsjednik Hollande, ukrajinski Porošenko, među njima i hrvatski predsjednik Ivo Josipović. Režiser Steven Spielberg, autor “Schindlerove liste”, upozorio je da se Židovi ponovno suočavaju s antisemitizmom.
Ma tko je vidio zvati osloboditelje, glavno da su tu Njemci koji slave. Rusi su im prekinuli "posao" pa moraju biti kaznjeni tako sto nece biti pozvani. S obzirom da je u borbi protiv Nacizma poginulo samo 24 miljuna Rusa trebalo ih je kazniti hladnim ratom dok su Njemci kao "zrtve" dobili milijarde Marshallovim planom