Godinu dana nakon pobjede na izborima i obećanja da će poboljšati hrvatsko gospodarstvo uoči ulaska u EU premijer Zoran Milanović bori se s recesijom i protivljenjem mjerama štednje nakon što je zemlji srezan kreditni rejting. Tako o situaciji u Hrvatskoj piše Bloomberg. Navode da postoji razilaženje između premijera i ostalih visokih dužnosnika oko načina kako Hrvatska treba reagirati nakon što je agencija Standard & Poor's srezala rejting Hrvatske na status 'smeća'.
Gospodarstvo Hrvatske koja će se u srpnju priključiti Europskoj uniji u drugoj je recesiji u posljednje dvije godine, a proračunski deficit za iduću godinu bit će veći nego što je Vlada to planirala, a koja se oslanjala na rast od 1,1 posto u 2012. godini.
Prognoza S&P-a potaknula je niz reakcija državnih dužnosnika, piše Bloomberg. Milanović je rekao da Hrvatska neće srezati plaće u javnom sektoru i mirovine ili tražiti pomoć MMF-a jer kao zemlja "to mogu učiniti sami". Ministar financija Slavko Linić rekao je pak da će možda zatražiti pomoć MMF-a, dok je guverner HNB-a Boris Vujčić kazao da treba pronaći snagu za provođenje reformi te da nova zaduženja treba pronaći i na međunarodnom tržištu.
I dok je Linić povećao državne prihode poboljšanjem naplate poreza, proračun za 2013. pokazuje fiskalni deficit od 3,5 posto BDP-a kako rashodi rastu.
– Od Hrvatske se puno toga očekivalo, pogotovo s novom koalicijom koja je dobila puno pohvala. Zadnji čavao u lijes hrvatske ekonomije bio je proračun za 2013. godinu kojim je prekršen Zakon o fiskalnoj odgovornosti – rekao je analitičar Abbas Ameli-Renani iz Royal Bank of Scotland Group Plc.
Hrvatski javni dug koji se procjenjuje na oko 172 milijarde kuna narast će do 55 posto BDP-a sljedeće godine kada će se država zadužiti za još 27 milijardi kuna.
>> Linić s Vujčićem: Zadužit ćemo se i u inozemstvu, a ne samo kod kuće
Postovani1 'Proračun za 2013. je zadnji čavao u lijesu hrvatske ekonomije' * Kad nas brod tone ,tone a zvona zvone na jarbolima stoji Kukuriku koalicija;-))) Lijep pozdrav1