Da je to potrajalo još samo nekoliko tjedana, Podravka bi propala. Više je ne bi bilo - kazao nam je početkom 2011. godine Ljubo Jurčić, "krizni" šef nadzornog odbora koprivničke kompanije u razdoblju nakon što je provaljena "operacija Spice".
Jurčić je to izrekao nedugo pošto je Podravka dobila 100 milijuna eura sindiciranog kredita da zatvori dubioze nastale dioničarskim mešetarenjem od 2006. do 2010. godine.
Nakon Spicea
Izravna šteta od te rabote, kao što je poznato, procijenjena je na 400 milijuna kuna. Jurčić, sveučilišni profesor ekonomije, u trenutku kad je ta šteta pokrivena daje do znanja kako je to bio zadnji čas da se Podravka spasi.
Otad su prošle dvije godine i izmijenile su se dvije uprave. Kompanija je financijski stabilizirana, ali i u postspiceovskom razdoblju nastavila je stagnirati. Iz dioničarskog kuta gledajući, danas vrijedi manje nego početkom 2011. godine. U siječnju te godine dionica je vrijedila 310 kuna, početkom 2012. godine 230 kuna, a prve ovogodišnje transakcije u prosjeku su išle na cijenu od 240 kuna. Neto dobit na kraju 2011. iznosila je 70 milijuna kuna, a u prvih devet mjeseci 2012. 61,5 milijuna kuna.
Sugovornici koji prate koprivničku kompaniju slažu se u tome da će ova godina biti ključna za Podravku, kao i u ocjeni da će se kompanija, nastavi li stagnirati, ubrzo naći u istoj situaciji kao onda kad su hapsili Šestakovu upravu.
Bolni koraci
Sve su oči, zato, uprte u aktualno poslovodstvo predvođeno Zvonimirom Mršićem i u realizaciju najave o upumpavanju svježeg kapitala u Podravku, što bi joj napokon trebalo omogućiti rast.
- O ishodu tog procesa ovisit će i 'historijska' ocjena sposobnosti sadašnje uprave. U ovome trenutku takvu se ocjenu još ne može dati na objektivan način. Trendovi zasad nisu dobri, ali kvalitetna dokapitalizacija i pošteno restrukturiranje to bi u trenu mogli promijeniti - rekao nam je jedan analitičar.
Mršić nedavno kazao kako će njegova uprava "napraviti ono što se nitko prije nije usudio", očito misleći i na bolne korake poput smanjivanja broja ljudi. No, to je cijena da Podravka dugoročno postane stabilna.
da, treba smanjiti broj radnika u pogonima i još više napuniti kancelarije i povećati efikasnost administracije koje ima premalo...a treba svakako još direktora i managera da se digne rejting kompanije. I izgraditi barem još jednu sedmerokatnicu...za sve podobne uhljebljenike.