Nastavlja se akcija dragovoljne predaje oružja, streljiva, eksplozivnih naprava i druge vojne opreme "Manje oružja - manje tragedija" koja je pokazala dobre rezultate jer gotovo svakodnevno netko od savjesnih građana preda ono što je skriva u kući, a ostalo je iz Domovinskog rata.
Građani su u prošloj godini dragovoljno predali 104 ručne bombe, 16.200 pješačkog i protuzrakoplovnog streljiva, 46 raznih vrsta mina, 43 kilograma eksploziva, 740 metara sporogorećeg i detonirajućeg štapina te devet kilograma baruta. No, problem su odbačene mine, eksploziv i druga opasna oprema koju građani ili policija pronalaze u kanalima, uz ceste pa i u blizini škola ili dječjih igrališta. Prema podacima PU vukovarsko-srijemske, tijekom prošle godine pronađeno je odbačenih 65 bombi, 32 mine, 4.950 raznog vrsta streljiva, dvije kasetne bombe, 740 metara sporogorećeg i detonirajućeg štapina, 17 kilograma eksploziva te devet kilograma baruta.
Jedan od izraženijih slučajeva neodgovornog odbacivanja oružja i minsko-eksplozivnih sredstava u toj županiji zabilježen je u travnju prošle godine kada su razvrstavajući sirovine, djelatnici Centra za reciklažu sekundarnih sirovina u vinkovačkoj poslovnoj zoni Zalužje pronašli odbačenu ručnu kumulativnu bombu, minobacačku minu, topovski projektil, pancirno zrno topa, dva dijela projektila za ručni bacač raketa, tri komada streljiva za protuavionski top te 500 komada različitog streljiva i praznih čahura koje je netko odbacio ne razmišljajući o opasnosti.
- U najvećem broju slučajeva, kada govorimo o odbačenom oružju i minsko-eksplozivnim sredstvima, riječ je o sredstvima iz razdoblja Domovinskog rata - kaže glasnogovornik PU vukovarsko-srijemske Domagoj Džigumović dodajući kako je iznimno opasnom što pojedini nesavjesni građani oružje i minsko-eksplozivna sredstva odbacuju na deponije, kanale ili druge lokacije u prirodi. - Apeliramo na građane da oružje i minsko-eksplozivna sredstva ne odbacuju u prirodu već ih predaju policiji, bez ikakvih kazni i sankcija - kaže Džigumović.