– Prošlo je zlatno vrijeme velike izgradnje stanova i vila i građevinari se sada moraju okrenuti tržištu tj. drugim poslovima – sanaciji i održavanju postojećih zgrada i ostale infrastrukture, radovima na vodovodu i odvodnji, saniranju smeća. Posebno se to odnosi na projekte energetske učinkovitosti – naglasila je danas u Tuheljskim Toplicama na Konferenciji o energetskoj učinkovitosti u zgradarstvu “Buđenje graditeljstva" Anka Mrak Taritaš.
Nadovezala se kako nam se ulaskom u EU ne smije dogoditi primjer Slovenije gdje su velike austrijske tvrtke gotovo “pojele” domaće građevince. Jedna od mjera za spas domaće građevine trebala bi biti i sufinanciranje projekata energetske učinkovitosti s bespovratnim novcem od 40 posto. No, dodala je ministrica, građevinska poduzeća baš i nisu jako zainteresirana za te projekte.
– Građevinari kažu kako im je bilo lakše izgraditi stanove i prodati ih uz garanciju od dvije godine, no sad garancija za obnovu zgrada traje sve do otplate kredita, dakle 12 – 14 godina. No, građevinari, ako žele opstati, moraju se prilagoditi tržištu – rekla je ministrica te dodala da će veliku korist od obnove imati I vlasnici poduzeća i obiteljskih zgrada, posebice za one izgrađene 60-ih i 70-ih godina prošlog stoljeća jer će se već otplatom samog kredita uštedjeti na grijanju, a manje će se zagađivati i zrak.
>> Vlada uči na slovenskim pogreškama i radi zakon o procjeni nekretnina
"'Prošlo je zlatno vrijeme velike izgradnje stanova. Građevinari se moraju okrenuti tržištu'" . . . . . . . ? ? ? . . . . Kakva je ovo glupa izjava.!? . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ? Što? Do sada nisu bili na tržištu? ? ? Pa itekako su bili. Tržište je iz manipulatorskih i napuhanih razloga poludjelo, stanovi su išli k'o gljive poslije kiše, a pohlepa građevinara rasla. . . . . . . . To tzv. 'zlatno vrijeme velike izgradnje stanova' daleko je bilo od održivog i izazvalo je ogroman poremećaj u društvu.