KIRGISTANSKI PREVRAT

Prosvjednici u Kirgistanu formirali prijelaznu vladu

Foto: Reuters
Prosvjednici u Kirgistanu formirali prijelaznu vladu
08.04.2010.
u 11:38
Nakon žestokih nemira dosadašnji predsjednik povukao se u Jalalabad, ali još nije poznato hoće li se pokušati vratiti na vlast. Prema prvim izjavama nove vlade, obje vojne baze, i ruska i američka, ostat će u istom statusu.
Pogledaj originalni članak

Kaotične vijesti iz srednjoazijske republike stalno pristižu i negiraju jedna drugu. Prema nekim demantijima, ministar unutarnjih poslova Molmodusa Kongratijev ipak je, premda jedva, preživio demonstrantsko premlaćivanje, a u prosvjedima glavni grad Bišek doživio je veliko razaranje i pljačku. U najvećem trgovačkom centru ostalo je samo staklo razbijenih izloga – niti jedan jedini artikal nije ostao na policama. Vijesti o broju žrtava u demonstracijama kreću se od oporbene procjene o 100 mrtvih do procjene ministarstva zdravstva o 40 mrtvih i oko 400 ozlijeđenih.

Bivša ministrica vanjskih poslova Roza Otunbajeva izjavila je da je parlament raspušten i da je formirana nova prijelazna vlada, s mandatom od šest mjeseci, koja "potpuno kontrolira državu" i imenovala je nove ministre. Predsjednik Kurmanbek Bakijev povukao se u južnu pokrajinu Jalalabad, gdje je drugi po veličini grad Oš i gdje on ima najviše pristaša, ali još nema nikakvih vijesti o njegovim eventualnim pokušajima povratka na vlast, koju je i on sam prije pet godina osvojio uličnim prosvjedima, tzv. tulipanskom revolucijom, ali ga je većina političkih saveznika napustila razočarana razmjerima korupcije u njegovoj vladi. Otunbajeva je o bivšem predjedniku izjavila:

- Želimo ga nagovoriti da podnese ostavku. Njegov je posao gotov.

Razna nagađanja da su prosvjedi inspirirani Rusijom zbog blokiranja američkog utjecaja demantirali su i Medvedev i Putin, koji je izjavio da su nemiri "unutarnja stvar Kirgistana" i pozvao na suzdržanost.

Granica s Kazahstanom privremeno je zatvorena, a Amerikanci su obustavili letove iz svoje vojne baze kod Bišeka koja im je ključna za logistiku u Afganistanu. No, Roza Otunbajeva izjavila je da nova vlada ne namjerava mijenjati status ni američke ni ruske vojne baze u Kirgistanu.

STRAVIČAN ZLOČIN

Majka učenice koja je bila u razredu za vrijeme napada ispričala detalje: Uletio u razred, djeca su se sakrila ispod klupa

Dječak koji je zadnji ostao u razredu je preminuo, a drugi dječak je ozlijeđen i prevezen u KBC Rebro. Bogović je ispričala kako njena djevojčica teško razgovara o napadu. "Trebalo je vremena da ona uopće poveže događaj. Iz svega se moglo saznati da je vidjela napadača, da je vidjela krv, da je vidjela napad na učiteljicu, nije vidjela nož" rekla je majka djevojčice.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

MI
mica1111
14:32 08.04.2010.

...šteta,htjela ovo ljeto posjetiti ovu zemlju...ovi događaji će me sigurno obeshrabriti...

BA
Babaroga
08:13 09.04.2010.

Pad sada bivšeg predsjednika se desio i dobrim dijelom zato što je previše sjedio na dvije stolice. Kirgistan je zemlja u kojoj i SAD i Rusija ima po jednu vojnu bazu. A ovaj je uvijek ucjenjivao jednu stranu da dobije nešto od nje sa izjavom da će dopustiti drugoj strani još veću vojnu prisutnost u zemlji. Najnoviji takav potez je bio upravo takav, jer je najavio gradnju druge američke vojne baze u Fergana dolini, ključnom području za cijelu Srednju Aziju. Rusi su na to uzvratili tako što je Gazprom ukinuo povlaštenu cijenu po kojoj je Kirgistan kupovao plin od njega što je i dovelo do poskupljenja režija i njegovog svrgavanja. Putin i je zato manje od 24 sata naokon uspostavljanja nove vlade najavio njeno priznavanje i slanje humanitarne pomoći, Kao krajnji cilj Rusi sada imaju JOŠ VEĆi utjecaj u tom području nego prije. Bravo za njih.