Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja izrekla je prvu kaznu za kartel Udruženju obrtnika Osijek i 17 malih pekara koji su se dogovarali o cijeni kruha. Naime, na poziv Udruženja obrtnika pekari su se našli na sastanku i načelno dogovorili da kruh poskupi na osam kuna.
Poslije se pokazalo da polovica pekara nije čak ni povećala cijene kruha, no i njima je izrečena kazna za udruživanje u kartel. Pekari koji nisu poskupjeli kruh kažnjavaju se sa 500 kuna, oni koji su digli cijenu kažnjeni su sa 1500 kuna, a najveću kaznu dobilo je Udruženje obrtnika – 50 tisuća kuna.
>> Trgovci već primili nove cijene: Pekari bi kruh poskupili 10 posto
U Agenciji za zaštitu tržišnog natjecanja kažu da su morali razrezati kaznu jer se prema propisima o tržišnom natjecanju kažnjava čak i namjera ili sudjelovanje na sastanku na kojemu se dogovara cijena. Da se kojim slučajem netko od nazočnih javno ogradio od dogovora, ne bi bio kažnjen. U agenciji objašnjavaju da su se odlučili na simboličnu kaznu, ali njome žele poslati upozorenje ostalima, pa i komorskim organizacijama, da vode računa o tržišnom natjecanju i propisima.
Inače, isti dan kad je sastanak održan, agenciji je netko anonimno dojavio o dogovoru, a kao dokaz uzeli su i zapisnik sa sastanka te izjave za medije pojedinih obrtnika.
Inače, u pekarskim školama se uči paritet 1:2:4 odnosno tako školski izgledaju odnosi cijena kg žita: kg brašna: kg kruha. Žito se proteklih godina vrtilo oko 1 kn do 1,30 po kg, ove godine su vrijednosti bile bliske 1,40. Pa slijedom tih školskih paritetnih formula, kg kruha bi trebao biti ne skuplji od 6 kn i svima bi se isplatilo. Ne, kod nas je kg kruha i preko 10-12 kn kad se usporedi istinska gramaža kruha (cca 600 g brašna treba za 1000 g kruha), a kod nekih vrsta peciva i 20-30 kn za kg. Pa nije ni čudo što pekare niču posvuda, kao gljive nakon kiše i još se predstavnici pekarskih udruga bune uokolo kako im ne daju na austrijsku razinu cijena, a oni bi htjeli...