"Stagings”, naziv je prve monografske publikacije posvećene jednom od najznačajnijih suvremenih hrvatskih umjetnika Lovri Artukoviću, koja je nedavno predstavljena u Galeriji DIT. u Beču. Razgovor s vodećim hrvatskim i srednjoeuropskim slikarom i grafičarom vodila je umjetnička kritičarka Nicole Scheyerer.
Prema informacijama iz umjetničke platforme Nomad, koju vodi ženski tim u sastavu Daria Darmaniyan, Ana Petričić Gojanović, Andrea Šarić, Jelena Tamindžija Donnart, Dora Zane i Vanja Žanko na bečkom predstavljanju monografije, uz kritičarku Scheyerer govorili su i predstavnica prestižne bečke izdavačke kuće Moderne Kunst (za Modernu umjetnost), koja je izdala monografiju, te Vanja Žanko, u ime platforme Nomad.
Kako stoji u izvješću Nomada, “publikacija je zamišljena kako bi proslavila umjetnikov osebujni talent i pružila opsežnu povijest njegova stvaralaštva od osamdesetih godina prošlog stoljeća u Zagrebu, do recentnog umjetničkog djelovanja u Berlinu”.
Isti izvor navodi kako su autori tekstova “renomirani stručnjaci iz obje zemlje: povjesničarka i teoretičarka umjetnosti, kustosica, te profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu Leonida Kovač i njemački povjesničar umjetnosti, kustos, fotograf i pisac Boris von Brauchitsch”.
Uz Borisa von Brauchitscha i Leonide Kovač, autor tekstova je i Lovro Artuković. Grafički je urednik Damir Gamulin, a prevoditelji su Andy Jelčić i Marina Schumann.
Artukovićeva djela su predstavljena i prikupljena u ključnim zbirkama, Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti u Zagrebu, Muzeja Albertina u Beču, Deutsche Bank Kunsthalle u Berlinu, Galerije likovnih umjetnosti u Splitu, Umjetničke galerije u Dubrovniku, Muzeja moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci, Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu i Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu. Nalaze se i u poznatim privatnim zbirkama u Zagrebu, Beču, Zürichu, Berlinu i New Yorku.
Njegovo stvaralaštvo bilo je i u fokusu dvaju filmova: eksperimentalnog filma “Krađa” Lukasa Nole i dokumentarnog filma “L.A. Nedovršeno” Igora Mirkovića, a 2012. godine izradio je scenografiju za predstavu “Žuta crta Juli Zeh” i “Charlotte Roos” u režiji Ivice Buljana.
Lovro Artuković rođen je 1959. godine u Zagrebu. Kako stoji u izvješću, u svom radu “istražuje figuraciju i intimu kroz ikonografiju urbane civilizacije. Nakon školovanja u Klasičnoj gimnaziji i na grafičkom odjelu Akademije likovnih umjetnosti djeluje kao slobodni umjetnik te predavač grafičkih tehnika na Školi za primijenjenu umjetnost. Višestruko nagrađivani autor bio je i docent na Akademiji likovnih umjetnosti, gdje je predavao crtanje. Dolaskom u Berlin 2001. godine, radi kao slobodni umjetnik”.
Ono što je već poznato je da za Artukovićevu monografiju vlada izuzetno veliko zanimanje, kao i to da mu monografija osobno “znači jako mnogo”. Autor je posebno zahvalan platformi Nomad, koja je skupila sredstva kako bi monografija mogla ugledati svjetlo dana.