MARIBOR

Prva presuda za švicarce u Sloveniji u korist banke

Foto: Duško Jaramaz/Pixsell
švicarci
Foto: Duško Jaramaz/Pixsell
švicarci
Foto: Duško Jaramaz/Pixsell
švicarci
10.05.2016.
u 16:00
Prihvaćen je iskaz službenice banke da su imali instrukciju da zainteresirane za takve kredite upoznaju s valutnim rizikom
Pogledaj originalni članak

Okružni sud u Mariboru odbacio je danas tužbu obitelji koja je od tamošnje Nove kreditne banke Maribor (NKBM) zahtijevala poništenje nepovoljnog kreditnog ugovora u švicarskim francima koji zbog prezaduženosti više nije mogla servisirati, te dao za pravo banci koja tvrdi da su njihovi zajmoprimci na vrijeme upozoreni o rizicima kredita u švicarskoj valuti.

Riječ je o prvoj presudi vezanoj za tužbe klijenata banaka koje su odobravale kredite u švicarcima, ali ona nije pravomoćna i na nju će biti uložena žalba, izjavio je Aleš Majcenovič, predsjednik udruge "Franak" koja zastupa interese prezaduženih građana koji su se zadužili u švicarskoj valuti.

U presudi na 48 stranica prihvaćen je iskaz službenice banke koja je na sudu izjavila da su službenici na šalterima imali instrukciju da zainteresirane za takve kredite upoznaju s valutnim rizikom kojemu se tako izlažu, a nije prihvatila iskaz bankarskog stručnjaka koji je na sudu naveo da banke takve kredite individualnim klijentima, neupoznatima s događanjem na bankarskom tržištu i valutnim promjenama uopće nisu smjele nuditi.

Majcenovič je kazao da je razočaran prvom nepravomoćnom presudom koja je išla u korist banke, te da se nada da to neće biti presedan pri odlučivanju o osamdesetak drugih  postupaka koji se vode na slovenskim sudovima, a vezani su na kredite u švicarcima i postupke banaka koje su tako koristile situaciju na financijskom tržištu.

Udruga Franak navela je da je razočarana činjenicom da je sud stao na stajalište kako se stvarno radilo o kreditima u švicarskom francima, te to uzelo kao podlogu za presudu makar su, kako navode, oni koji su uzimali takve kredite zapravo od banke dobili sredstva u eurima.

Računa se da je u Sloveniji odobreno oko 10.000 kredita u švicarskim francima koji su se svojedobno masovno uzimali za stambene potrebe i kupovinu automobila, što je ugrozilo one koji su ih uzimali s obzirom na veliku promjenu tečaja prema euru do kojega je u međuvremenu došlo iako su se ti krediti uzimali zbog nešto niže kamate od kredita u eurima.Udruga Franak tvrdi da su neki potpisi njihovih članova na bankarskim ugovorima o kreditu u francima kojim se priznaje da su klijenti upozoreni na valutni rizik bili naknadno napisani i možda krivotvoreni, što banke negiraju.

Ova interesna udruga također se žali na slovensku vladu da je u tom pitanju potpuno inertna prema teškoćama zaduženih u švicarcima jer nije poduzela neke pozitivne mjere za koje su se odlučile vlasti u državama kao što su Poljska, Mađarska i Hrvatska.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

Avatar Sveušesnaest
Sveušesnaest
17:09 10.05.2016.

Kad će Slovenci vratiti otete devize, to nas više zanima! Bilo malo halabuke po medijima ...kad ono vratili od 130000 , samo 39 ....pa onda mi ni za još 100 g. nećemo doći na red....

Avatar superhik74
superhik74
19:32 10.05.2016.

Klasicno bauljanje. Papir svasta trpi, u ugovoru se moze napisati da ti je banka u stanju uzeti prvorodjeno djete, problem je u legalnosti tih tzv. kredita u Svicarcima. Problem je u tome sto te banke koje su izdavale tzv. kredite u Svicarcima niti su Svicarske niti su uopce imale Svicarskih Franaka oni su to izmislile, one su obracunavale glavnicu kao da je u Svicarskim Francima (koji su bili izmisljeni) jer su tocno znali da ce zbog umjetno izazvane pljacke nazvane "Europska duznicka kriza" Euro i sve ostale valute padati u odnosu na Svicarski Franak jer je Svicarska van Euro zone i oduvijek im je ekonomija stabilna. Klasicni bankarski trik pljacke, koje banana drzave dozvoljavaju. Tuzitelj je trebao traziti da mu banka dokaze da je stvarno imala pokrice u Svicarskim Francima za iznos kredita. Banke koje su 2008 sve propale ("bail out" novcem poreznih obveznika spasene) je trebalo pustiti da odu u bankrot i tada se ovo uopce ne bi dogadjalo, medjutim bankari kontroliraju drzave i politicare i oni se sada namiruju legaliziranom kradjom od poreznih obveznika koji su ih 2008 godine spasili. Tako i treba stoci sitnog zuba, treba nauciti da se bankare nikad ne treba spasavati. Trebalo ih je pustiti da svi propadnu.