bez rezervi

Prva rasprava u finalnom odlučivanju Vijeća EU o Schengenu prošla pozitivno za Hrvatsku

Foto: Arne Dedert/DPA
Press conference after Governing Council meeting
Foto: YVES HERMAN/REUTERS
EU Leaders meet in Brussels
Foto: Piroschka van de Wouw/REUTERS
EU leaders meet in Brussels
15.11.2022.
u 18:45
Na današnjem sastanku radne skupine predstavnici država članica pred sobom su imali dva odvojena dokumenta, dva nacrta dviju odluka
Pogledaj originalni članak

Radna skupina za Schengen unutar Vijeća EU danas je održala prvu raspravu u sklopu finalnog odlučivanja Vijeća EU o ulasku Hrvatske u bezgraničnu schengensku zonu 1. siječnja 2023. godine. Konačna odluka očekuje se na ministarskom sastanku Vijeća 9. prosinca, a ta odluka počela se raspravljati i pripremati upravo na današnjem sastanku radne skupine iza zatvorenih vrata, s kojeg Večernji list neslužbeno doznaje detalje. Neslužbene informacije govore o pozitivnom razvoju događaja za Hrvatsku.

Očekivano, u raspravi su države članice koje imaju nacionalnu proceduru konzultiranja s parlamentom najavile da pokreću takve konzultacije, da ne mogu unaprijed reći njihov ishod, ali prema jednom našem izvoru “opći dojam je da je Hrvatska na putu” da dobije pozitivnu odluku. Hrvatska je “najmanje problematična”, čuje se od upućenih izvora, a ta formulacija izvire iz činjenice da se unutar Vijeća EU raspravlja i o mogućem ulasku Bugarske i Rumunjske u Schengen. 

Na današnjem sastanku radne skupine predstavnici država članica pred sobom su imali dva odvojena dokumenta, dva nacrta dviju odluka: jedan nacrt odluke za Hrvatsku, s upisanim datumom 1. siječnja 2023. kao početkom punopravnog članstva u Schengenu, a drugi nacrt druge odluke za Bugarsku i Rumunjsku, trenutno još bez upisanog datuma. Nekoliko država članica na tom današnjem sastanku izrazilo je rezervu prema ulasku Bugarske i Rumunjske u Schengen - s različitim obrazloženjima, svaka država iz nekog svog razloga.

Neslužbeno doznajemo da su među njima Nizozemska, Njemačka, Danska, navodno i Slovenija. Po tome se razlikuje ton rasprave kad se govori o Hrvatskoj, oko čega takvih rezervi nema. Očito je da je za sljedeće sastanke pripremnih tijela unutar Vijeća EU ostavljeno da se izbistri gdje je “zona slijetanja” za odluku oko Bugarske i Rumunjske. Europska komisija u srijedu planira objaviti komunikaciju kojom potvrđuje da su te dvije zemlje pozitivno ocijenjene na testu dodatne evaluacije njihove spremnosti za Schengen. U toj komunikaciji Komisija će još jednom potvrditi i spremnost Hrvatske. 

Sljedeća rasprava u Vijeću EU očekuje se na razini veleposlanika država članica, na Odboru stalnih predstavnika (Coreperu), 30 studenog. 

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar Payback
Payback
20:07 15.11.2022.

Jako dobro! Nece biti vise guzve za nasu europsku obitelj