Percepcija je da obiteljski liječnici ne rade dovoljno, to nije istina, oni puno rade, a sada će se to bolje i vidjeti, komentira novi model rada obiteljskih liječnika mr. sc. Jelena Ević, specijalistica obiteljske medicine iz Doma zdravlja Centar-Martićeva.
Od jučer su, prema naputku koji su od HZZO-a dobili u srijedu, obiteljski liječnici preuzeli glavninu dijagnostike, a dužni su i propisivati najjeftinije, generičke lijekove te biti stroži u odobravanju bolovanja.
– Nesporazuma će biti u početku, ali u konačnici će pacijenti dobiti više usluga uz manje šetnje. Mi dobivamo više ovlasti i odgovornosti, olakšavamo sebi i pacijentu, a rasterećujemo sekundarnu zdravstvenu zaštitu – uvjerena je dr. Ević.
Nema više dupliciranja
Obiteljski liječnik, objašnjava, najbolje poznaje pacijenta, njegove životne navike, uvjete u kojima radi i slično, pa uz svoje znanje i uz manje dijagnostike može postaviti ispravnu dijagnozu i terapiju i bolje od bolničkog liječnika koji pacijenta prvi put nakratko vidi.
Pacijenti nerijetko u bolnicu ne donesu povijesti bolesti, bilo da je izgube ili namjerno žele ponoviti pretragu, što nepotrebno duplicira pretrage, a za to vrijeme drugi pacijenti čekaju. Sada će podaci biti umreženi i vidljivi i bolničkom liječniku, dijelom već jesu, pa se to neće događati. – Prije se događalo da ja, primjerice, pacijentu postavim dijagnozu i indiciram gastroskopiju, onda on čeka tri mjeseca na bolnički pregled i terapiju, sada će to biti kraće – navodi dr Ević. Obiteljski liječnici nemaju, kaže, uvjete za apsolutno postavljanje dijagnoze, ali mogu preciznije odrediti koje su pretrage potrebne.
– Ispočetka će malo dulje trajati pisanje uputnica koje su detaljnije, ali i ti će se obrasci ubrzo usvojiti i nikakvih problema neće biti – zaključuje dr. Ević.
Neki od pacijenata na hodnicima susjedne ordinacije malo su skeptični.
– Dugo već pijem lijek zbog povišenog tlaka i dobar mi je, ali čujem da ću sad morati dobiti neki jeftiniji ili ću sam morati platiti razliku. Zašto je to za mene dobro ako mi je terapija uspješna?! Neka pođu od sebe – govori 67-godišnji umirovljenik Slavko Pongrac. Kata Goleš upravo je izašla od svog liječnika pa kaže: – Uputnice su kompliciranije nego prije, vidim da im treba da pohvataju sve te rubrike.
Sestra koja je izašla iz ordinacije požalila se, ali nije se htjela predstaviti: – Neke bolnice ne priznaju neke nalaze iz internističke ambulante. Znači li to da će pacijenti i u bolnici ponovno raditi EKG ili ergometriju? U tom slučaju to nije rasterećenje sustava!
Dr. Nada Majić, liječnica primarne zdravstvene zaštite iz zagrebačkog naselja Malešnice, također ističe da joj se način rada neće puno promijeniti te da su nova pravila pomak naprijed.
– Puno dijagnostike radim sama, primjerice gotovo 90 posto dermatologije mi primarci možemo sami odraditi. Ima osiguranika s vlastitom percepcijom tijeka liječenja, ali ja se sad mogu pozvati na osiguravatelja i reći da, recimo, ne može dobiti uputnicu za vađenje šavova u bolnici, već da ja to trebam napraviti.
Nova pravila sada potvrđuju ono što su dosad bile preporuke i što se djelomično implementiralo u način rada – objašnjava dr. Majić. Uputnice koje sada detaljnije propisuju koju pretragu ili dio pretrage treba napraviti također su pomak nabolje, tvrdi, jer iz njih je jasnije zašto je pacijent poslan na dodatne pretrage. Ono što još slijedi također je stvar koju ona pozdravlja.
Još novosti
– Imate hitne situacije koje se moraju rješavati u sedam, 14 ili 21 dan, recimo najčešće je to tumorska bolest. Ako napišem simptome tumora i navedem kategoriju hitnosti 7-14 dana pacijenta će se u tom roku dalje tretirati. To je novost koju tek pripremamo – otkriva dr. Majić.
Što se tiče generičkih lijekova, dodaje, oni su jednaki originalnim, što slikovito potkrepljuje: – Imate hlače koje vas pokrivaju, griju, dobra su kroja i izdržljive. Ako hoćete da na njima piše Versace, to ćete morati platiti!
>>Za liječenje sada glavni \'primarci\', samo najteži slučajevi u bolnicu