– Prvi put nakon 1951. i pronalaska kod Dubrovnika, i to upravo na isti dan 20. veljače, u Hrvatskoj je pronađeno neko svemirsko tijelo – radosno su jučer u Križevcima objavili najpoznatiji i najmarljiviji hrvatski astronom Korado Korlević i predsjednik križevačke astronomske udruge Perzeidi Ratko Matić.
Crni grumen od čak 292 grama, nađen na livadi u selu Majurec istočno od grada 20. veljače, razlog je njihovu zadovoljstvu i uspjehu, nakon višetjedne akcije istraživanja polja i livada za meteoritom, otkad je Korlević Perzeide obavijestio da je noću sa 4. na 5. veljače ondje palo ukupno tri kilograma tvari.
Kao kuglica na ruletu
– Radi se o kamenom meteoritu sa sastojcima željeza, ima i olivina, piroksena... što je bio prvotni materijal iz kojeg je izgrađena i Zemlja – navodi Korlević. Putanju meteorita snimile su kamere Hrvatske meteorske mreže (HMM), 28 ih stalno motri hrvatsko nebo. Prema snimkama su astronomi Damir Šegon i Željko Andreić izradili model po kojem se određivalo mjesto pada, kaže Korlević “kamene kiše od nekoliko stotina krhotina u koje se raspršio meteorit prilikom kočenja u atmosferi”.
Uz matematičke modele dragocjen je ipak bio doprinos članova Perzeida, koji su tjednima pretraživali svaki pedalj tla, prevaljujući dnevno po hladnoći i ledu i 50 četvornih kilometara. Zato je pronalazak jednog komada, zasad i jedinog, i za njih, priznaje Matić, olakšanje i velik poticaj da se udruga, osnovana prije tek koji mjesec, angažiranije posveti astronomiji.
– Na svemirskom ruletu zavrtjela se kuglica od 90 kg i brzinom od 19 km/s sa 64 kilometra visine pala u atmosferu baš kod Križevaca – slikovit je Matić. U suradnji s Hrvatskom meteorskom mrežom jednu kameru planiraju postavili i u Križevcima, ali traženje meteorita, napominje, nije gotovo jer je u poljima još 2,5 kilograma usitnjenog grumenja.
- Pozivamo stoga i seljake i građane da budu oprezni kod radova u polju, da si i oni daju truda i pretraže teren – ističe Matić.
I za astroturizam
‘Kapitalac’ od trećinu kilograma nazvan ‘Križevci’, kad je nađen bio je težak oko 450 grama i pun vlage s tla, pa je isušivanjem sveden na sadašnju vrijednost. Zato se i sad čuva pod staklenom zvonom, jer, istakli su stručnjaci, vodu i vlagu nije okusio u 4.5 mlijardi godina koliko postoji u svemiru. Meteorit će sada, prema Korleviću, biti poslan na detaljnu analizu u Manchester, gdje je u okviru Europske svemirske agencije laboratorij za analizu svemirskih tijela, da mu se utvrdi točan sastav. Korlević se osvrnuo i na ranije medijske napise kako je u poljima kod Križevaca 'posijano' oko 6.000 eura.
– Možemo tvrditi da jedan gram vrijedi 1 euro, ali za sve, od onih u HMM-u do domaćina u Križevcima, obzirom na silan trud, ovo je beskonačna vrijednost. No, evo, oni koji žele mogu poći u traženje i može se raspisati nagrada za sretne nalaznike – poručuje vrsni astronom, koji bilježi otkriće 947 svemirskih tijela, a dva kometa nose i njegovo prezime.
Križevčani kažu da bi ovaj dar s neba mogao “lansirati” i projekt astroturizma, pa bi turisti u polja navraćali i tragali za djelićima iz svemira.
Dobro da nije kriptonit, isli bi odmah mrknut Supermana.