Tridesetak liječnika iz jugoistočne Europe okupilo se jučer u predavaonici KBC-a “Sestre milosrdnice” i netremice pratilo prvi prijenos uživo endoskopske operacije tumora na hipofizi, koju je u vrhunski opremljenoj novoj endoalfa operacijskoj dvorani izvodio tim predvođen prof. dr. sc. Krešimirom Rotimom, šefom Klinike za neurokirurgiju KBC-a “Sestre milosrdnice”, i dr. sc. Vatroslavom Čerinom, doajenom endoskopske tehnike u Hrvatskoj. Bila je to ujedno i prva radionica lani osnovanog Društva neurokirurga jugoistočne Europe (Southeast Europe Neurosurgical Society – SeENS), a zagrebački stručnjaci pokazali su kolegama zahvat po kojem su specifični u regiji otkad ga je dr. Čerina 2004. izveo prvi put u Hrvatskoj te dosad obavio oko 500 takvih operacija.
Daleko iznad standarda
– Naša klinika regionalni lider je jugoistočne Europe u endoskopskim operacijama. Radimo visokosofisticiranu kirurgiju i imamo jednu od najmodernijih sala, ako ne i najmoderniju u Hrvatskoj, ta nam tehnologija omogućuje da izvodimo ove operacije. Ovo je iskorak i naša se klinika diže na međunarodnu razinu jer u poziciji smo da svoje znanje i dugogodišnje iskustvo prenosimo kolegama iz zemalja jugoistočne Europe. Puno ih je došlo, a za jednu malu zemlju kao što je Hrvatska to je značajan iskorak – kazao nam je neposredno prije operacije prof. Rotim. Svi članovi tima, ističe, educirani su u inozemstvu. Sve sestre u operacijskoj dvorani završile su visoku školu, svi liječnici specijalisti na klinici imaju doktorat znanosti ili su doktorandi, a svih osam specijalizanata su, dulje ili kraće, školovani u inozemstvu.
Prof. Krešimir Rotim i dr. Vatroslav Čerina
– Sve to je rezultat dugogodišnjeg truda i napora koji danas predstavljamo našoj i međunarodnoj javnosti. Rekao bih da je razina neurokirurške usluge koju imaju pacijenti u Hrvatskoj znatno iznad standarda i neurokirurgija u Hrvatskoj, ne samo u našoj bolnici, zaista je perjanica hrvatske medicine – ustvrdio je prof. Rotim.
On i dr. Čerina pacijentu su jučer uklonili srednje veliki tumor koji je pritiskao hipofizu oštećujući mu vid.
– Pristup na bazu lubanje je kroz nos, minimalno invazivnom tehnikom. Neuronavigacijskim uređajem, svojevrsnim GPS sustavom za navođenje, u svakom trenutku dok zahvat traje znamo gdje se nalazimo i smjer kojim moramo ići, pratimo stanje živčanog statusa pacijenta. S obzirom na to da zahvat nema nikakvih rezova, kozmetički su rezultati izvrsni, pacijentu je skraćen postoperativni oporavak i skraćuje se broj operativnih dana – opisao nam je dr. Čerina.
Ministar i veleposlanici
Radionica s operacijom uživo i predavanjima o bolestima i operaciji hipofize bila je edukativnog karaktera, a na njoj su jučer bili doktori iz Slovenije, Srbije, Makedonije, Crne Gore, Grčke, Italije, Turske... Na otvorenje cjelodnevne radionice došli su i ministar zdravlja Siniša Varga, v. d. ravnateljice HZZO-a Tatjana Prenđa Trupec, čelnica KBC-a prof. Vesna Šerić te pet veleposlanika. U timu koji je operirao, osim dvojice glavnih operatera, bili su i asistent dr. Marinko Kovačević, instrumentarke Vesna Svirčević, glavna sestra sale, te Ivana Galić i Sanja Lešnjak te tim za neurofiziološko intraoperacijsko motrenje s dr. Marinom Zmajević i Željkom Hamatom.
>>Obavljena prva lamelarna transplantacija rožnice u KBC-u Zagreb
>>Medicinski uspjeh: Hrvatski kirurzi na zagrebačkom Rebru ugradili prvo umjetno srce
A da probate izbjegavati tu famoznu riječ "regija"? Stvarno iritira!!!