Djeca do četvrtog razreda osnovne škole od početka ove školske godine nastavu će počinjati tjelovježbom i doručkom, a sve ostale đake do kraja srednje škole podučavat će zdravstvenom odgoju.
Učenje praksom
Već najavljivani zdravstveni odgoj neće biti samostalan predmet nego će biti integriran u prirodu i društvo, biologiju, tjelesni odgoj i psihologiju, objasnio je Vinko Filipović, ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje, na jučerašnjem predstavljanju programa u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta. Još dvanaest sati zdravstva bit će odrađeni na satovima razredne zajednice. I dosad je veliki dio odgoja bio u školskim programima, podsjeća Filipović, ali se svodio na puke činjenice. “Učiti kroz praksu” novi je moto koji se uvodi u škole, poručila je Sanja Musić-Milanović, članica 13-članog povjerenstva koje je osmislilo program, inače supruga premijera Zorana Milanovića, koju su članovi povjerenstva izabrali da govori u njihovo ime.
– Moj je sin završio prvi razred osnovne škole i uči da treba prati ruke i zubiće, ali djeca to ne rade. Ne možemo reći da dosad nije bilo edukacije, ali ne djeluje jer je mrtvo slovo na papiru. Od prvog do četvrtog razreda prvi školski sat potpuno treba posvetiti zdravstveno-građanskom odgoju. Treba djeci stvoriti naviku – deset minuta vježbanja, pa onda peremo ruke, doručkujemo, razgovaramo za stolom, raspremimo ga, operemo zube i tek onda učimo – objasnila je epidemiologinja S. Musić-Milanović. Kroz 12 godina učenici će učiti kako živjeti zdravo, o prevenciji ovisnosti i nasilničkog ponašanja te o spolnoj/rodnoj ravnopravnosti i odgovornom spolnom ponašanju. Upravo tema spolnog odgoja bila je kamen spoticanja i dosadašnjim raspravama o zdravstvenom odgoju.
Kondom ili apstinencija
I jučer je Kristina Pavlović, članica udruge Grozd, postavila pitanje ustavnog prava roditelja da prema svom svjetonazoru odgajaju djecu.
– Znam na što ciljate. Ničije ustavno pravo neće biti povrijeđeno. Pogled na svijet, bilo religiozan ili politički, kućna je tema, a ovo je složeno na znanosti. Mladima se govori da postoji apstinencija koju zagovara religija i da postoji upotreba kondoma koju zagovara medicina kao nešto što je preporučljivo. Ne kaže se – ovo je dobro, a ovo je loše. To je stvar izbora, ali se pruža informacija – objasnio je ginekolog Dubravko Lepušić, član povjerenstva. Ministar Ž. Jovanović kazao je da je cilj Ministarstva po 20 posto povećati samopoštovanje mladih, broj onih koji izaberu nepušenje, smanjiti broj ozljeda i nesreća, ovisnost o drogi i alkoholu, spriječiti neplanirano roditeljstvo i samoubojstava.
Prvi školski sat: vježba, pranje ruku, doručak pa tek onda učenje
VIDEO Ovako izgleda kuhinja eurozastupnice Biljane Borzan: Moderni uređaji i otok prekriven granitom
Biljana Borzan, koja je po struci liječnica, svoj je životni put započela na Medicinskom fakultetu, gdje je upoznala supruga Vladimira.
Recite zbogom kamencu u kuhalu: Uklonite ga uz pomoć ove 'čarobne' otopine
Uklanjanje kamenca je važno jer ostavljanje da se nakupi može oštetiti vaše uređaje
Bjelica dočekao pobjedu pa progovorio o dolasku Oršića i jednog svog igrača prozvao legendom
Nije se nitko oprostio, sve je otvoreno. Sljedećih dana će se nešto više znati. Ne možemo prijaviti nove igrače protiv Arsenala i Milana, moramo voditi i računa o tome i ne smijemo ostati na 14-15 igrača - rekao je Bjelica
Testirali smo Xiaomi Smart Air Purifier Elite u uredu i evo što mislimo
Zrak koji dišemo često uzimamo zdravo za gotovo, no njegova kvaliteta ima značajan utjecaj na naše zdravlje.
Jedna vrsta štednje je hit među studentima: 'Studenti nisu bespomoćni kad su u pitanju financije'
larala na žalost - ovo si lijepo napisala. broj i raznolikost obroka, izrada jelovnika prema godišnjim dobima, higijena odijevanja??? Lijepo je govoriti što bi se trebalo.. a pitanje je dal roditelji imaju novca za to. Sad će netko reći ; što si imao djecu ako nemaš da im platiš u školi doručak ili nešto slično. Ali ide se u smjeru da se još u nižim razredima djeca separiraju... na elitu i sirotinju. Na žalost.