Autohtoni proizvod

Proizvođači kulena podnijeli zahtjeve za certifikate podrijetla

Foto: Pixsell
Proizvođači kulena podnijeli zahtjeve za certifikate podrijetla
07.11.2013.
u 07:59
Nakon što su podnijeli zahtjev, proizvođači kulena mogu očekivati dolazak od Ministarstva poljoprivrede ovlašteno tijelo koje će provjeriti je li sve prema propisima
Pogledaj originalni članak

Prvih 11 zahtjeva proizvođača slavonskog kulena ili kulina za certifikat zemljopisnog podrijetla, s područja Vukovarsko-srijemske, Virovitičko-podravske, Požeško-slavonske i Osječko–baranjske županije pristiglo je u Biotechnicon, zagrebačku tvrtku koju je Ministarstvo poljoprivrede ovlastilo za nadzor i kontrolu oznake zemljopisnog podrijetla slavonskog kulena.

- Upravo će oni idućeg svibnja, kada je najraniji rok za dozrijevanje kulena iz ovojesenske svinjokolje imati prve kulene s certifikatom zemljopisnog podrijetla, a do 30. lipnja će zaštititi slavonski kulen i na europskoj razini. Nakon što su podnijeli zahtjev, proizvođači kulena mogu očekivati dolazak od Ministarstva poljoprivrede ovlašteno tijelo koje će provjeriti je li sve prema propisima.

Certifikatom se štiti autohtoni i tradicionalni proizvod i u njemu se propisuje cjelokupna procedura, od uzgoja svinja, vrste pasmina svinja, karakteristike mesa do načina dimljena, sušenja i zrenja, a to uključuje i fizikalno-kemijske i organoleptičke karakteristike samoga proizvoda, način pakiranja i označavanja proizvoda.

Oni mogu kod proizvođača doći u nadzor bez najave kada i koliko puta hoće - kaže Andrija Matić, pročelnik županijskog Upravnog odjela za poljoprivredu.

Jedan od proizvođača koji je podnio zahtjev za certifikat je i Andrija Čuha iz Soljana kod Županje koji godišnje proizvede oko dvije tone kulena ili 1500 do 2000 komada i nema problema s prodajom.

- Zaštitom i certifikatom slavonski kulena će biti prepoznatljiv na tržištu kao autohtoni naš proizvod pa očekujem i veću cijenu. Mi proizvođači koji imamo registrirane pogone prema posebnim uvjetima ne smijemo prodavati svoje proizvode u zemljama Europske unije, ali ako se udružimo i registriramo za prodaju, i ja ću ponuditi svoje kulene - kaže Andrija Čuha dodajući kako njegovi kuleni ipak prelaze granicu jer ih prijatelji i poznanici koji žive i rade u inozemstvu, kupuju i odnose pa se ipak i u zemljama EU osjeti miris i okus slavonskog kulena.

>> Šampion istarskih pršuta je Jelenić, a od dimljenih Lovrić

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar Becarina
Becarina
15:43 07.11.2013.

U EU je odavno u prodaji "kulen" iz Slovenije , ali to nikog ne zanima .