Priča o muslimanskom narodu Rohindžama koje progone oružane snage Mjanmara dobila je novi zaokret. A on prilično sliči na neke priče koje se i danas, 25 godina nakon završetka ovdašnjih sukoba, pričaju u ovim krajevima, primjerice u Srebrenici. Dvojica su pripadnika mjanmarske vojske dezertirala te odlučila ispričati ono što su radili po zapovijedi i što su vidjeli za ofenzive na Rohindže u zemlji čija je predsjednica dobitnica Nobelove nagrade za mir Aung Sang Suu-kyi.
Njihovi iskazi gotovo su nevjerojatna priča o genocidu kojem su svjedočili u jednom selu Rohindža i o tome da su im nadređeni zapovijedali: “Pucajte u sve što vidite ili čujete, bila to djeca ili odrasli!”. Riječ je o prvom javnom priznanju vojnika Mjanmara u kojem govore o masovnim ubojstvima, silovanjima i drugim zločinima protiv Rohindža koje je objavila organizacija Fortify Rights.
Dva vojnika u Haagu
Očekuje se da će snimke zaprimiti Međunarodni sud pravde u Haagu gdje se u pritvoru sada dvojica spomenutih vojnika i nalaze. Također, svjedočenja dvojice vojnika znače i rušenje tvrdnji mjanmarske vlade o tome da se u područjima gdje žive Rohindže ne čine zločini, nego da je riječ o sigurnosnoj operaciji.
Associated Press, koji je objavio priču o postojanju snimljenih svjedočanstava, ipak upozorava da nema neovisne potvrde o autentičnosti niti se može sa sigurnošću tvrditi da dvojica vojnika nisu iskaze dala pod prisilom. Naime, snimljeni su u srpnju u zarobljeništvu vojske Arakana, sve snažnije pobunjeničke grupacije koja se u Mjanmaru bori protiv vladinih snaga. No, Ujedinjeni narodi i organizacije za zaštitu ljudskih prava već imaju ekstenzivnu dokumentaciju o zločinima nad Rohindžama.
Tako, iako su snimljena svjedočanstva možda čak i režirana, dijelovi u kojima se eksplicitno govori o zločinima poklapaju se s dosad prikupljenim svjedočanstvima. Vojnik Myo Win Tun izjavio je kako su nakon zapovijedi da ubiju sve što vide i čuju u napadu na muslimansko selo, pokopali 30 ljudi, osam žena, sedmero djece te 15 muškaraca među kojima je bilo i starijih. Pukovnik Than Htike zapovjedio je da se “istrijebe svi Kalari”, što je ponižavajuće ime za Rohindže.
Sustavan zločin
Činili su to pucajući žrtvama u čelo i potom nogama gurajući tijela u raku. Žene su prije ubijanja silovali, a on sam priznao je jedno silovanje. Iz sela su pokupili svu elektroničku opremu i stoku. Ukupno su tom prilikom ubili 80 ljudi, uključujući djecu i starije, a ukupno su, kako je rekao, “počistili” 20 sela Rohindža. Dodatna je okolnost što su dvojica vojnika pripadala različitim bataljunima pa se njihovim svjedočenjem može dokazivati sustavnost zločina nad Rohindžama u svrhu počinjenja genocida.
Zanimljivo kako Hag nije podignuo optuznice za ni jedan zlocin koji su pocinili muslimani nad Krscanima , od Sudana Sirije Nigerije Pakistana Iraka Egipta a u BiH je za zlocine Mudzahedina dao simbolicne kazne , a zanimljivo da SAD i Rusija UK i druge velike sile ne priznaju sud u Hagu , on sluzi za politicke pritiske na male i slabe