Zajedno u miru, zajedno u zdravlju - naziv je Hrvatskog kongresa psihosomatske medicine i psihoterapije s čijeg je otvorenja u četvrtak u Karlovcu ministar branitelja Tomo Medved poručio da brojni hrvatski branitelji osjećaju trajne posljedice Domovinskog rata, a da je od 3.899 lani umrlih njih 74 posto bilo mlađih od 70 godina.
Kako je rekao ministar Medved, u svakodnevnim aktivnostima te ih "posljedice vraćaju na bojišnice, što se pak manifestira kroz bolesti s kojima se ostatak populacije suočava rijeđe".
„Zato je psihosomatska medicina i psihoterapija za ovu populaciju i članove njihovih obitelji vrlo važna, kao i ovaj kongres na kojem će se razmijeniti iskustva kako bi se našla nova rješenja za očuvanje zdravlja i poboljšanje kvalitete života hrvatskih branitelja“, rekao je ministar Medved, te je najavio da će s tim ciljem na ovom kongresu biti predstavljene nove zajedničke mjere Ministarstva hrvatskih branitelja i Ministarstva zdravstva.
„Zabluda i laži nije nedostajalo u proteklim godinama, a one su često imale grozan učinak na populaciju hrvatskih branitelja, a da bi se ta populacija razumjela treba znati da je od njih 438.437 u radnom odnosu 192.305, nezaposlenih je 74.159 i oni nemaju primanja. Taj je broj od siječnja 2017., smanjen, jer je uz razne mjere 10.923 hrvatskih branitelja našlo zaposlenje.
U evidenciji je 508.325 hrvatskih branitelja, danas je živih 438.437 njih, u Domovinskom je ratu poginulo 8.394 njih, nestalo 438. Od početka Domovinskog rata umrlo je više od 61.000 branitelja, od kojih je samoubojstvo počinilo njih 3.267. Prosječna životna dob hrvatskih branitelja je 54,3 godine.
Medved: U evidenciji branitelja iz kolovoza ove godine sedam tisuća branitelja manje nego početkom 2017.
U siječnju 2017. u evidenciji je bilo 445.478 branitelja, a 23. kolovoza ove godine za 7.041 manje i to unatoč ponovno otvorenom roku za stjecanje statusa hrvatskog branitelja, rekao je ministar Medved.
56.994 branitelja su invalidi Domovinskog rata. Među njima je 1.163 onih koji su taj status stekli od stupanja na snagu novog Zakona o hrvatskim braniteljima. Analiza smrtnosti u 2018. godini je između ostaloga rezultirala ovim kongresom, jer je od 3.899 umrlih lani 74 posto njih bilo mlađih od 70 godina starosti. Među njima je i 640 HRVI od kojih je suicid počinilo njih tri posto, rekao je Medved.
Ministar zdravstva Milan Kujundžić je istaknuo kako medicina nisu samo skalpel i tableta, da integracija duhovnog, socijalnog i tjelesnog čini punoću zdravlja i bolesti, te da rane nastale u ratu nisu samo od metka, već i one nastale u duši i u srcu i to su rane koje treba liječiti. Zato, rekao je Kujundžić, potpuno podržava ovaj kongres psihosomatske medicine i psihoterapije, jer da samo svi zajedno možemo pomoći.
„Kada liječnik sa skalpelom i tabletom napravi sve što se može, tada blaga riječ psihologa, psihijatra ili svećenika puno znači pacijentu i njihovoj obitelji“, rekao je Kujundžić.
Predsjednik Kongresa Veljko Đorđević pojasnio je uvodno da je cilj Kongresa unapređenje zdravlja hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji u kontekstu psihosomatske medicine, te su predavači na kongresu eminentne stručnjake iz mnogih područja medicine, predstavnici brojnih udruga, socijalni radnici, fizioterapeuti, duhovnici, nutricionisti i umjetnici.
Organizator kongresa je Zagrebački institut za kulturu zdravlja (ZIKZ), suorganizatori medicinski fakulteti iz Rijeke i Zagreba, stručna društva i braniteljske udruge. Sutra će u Muzeju Domovinskog rata u Karlovcu s početkom u 18,30 sati biti održan okrugli stol o ulozi filma (dokumentarnog i igranog) u promicanju istine o Domovinskom ratu s projekcijom filma “Pouke o čovječnosti”.
Kad nešto daš svima, onda to više ne vrijedi ništa. To se dogodilo statusu branitelja.