Mogućnost povlačenja međusobnih tužbi za genocid Hrvatske i Srbije pred Međunarodnim sudom u Haagu više je nego realna, rekao je potpredsjednik SDSS-a Milorad Pupovac u intervjuu beogradskom dnevnom listu Danas. Objašnjavajući svoje tvrdnje, Pupovac kaže da nema uporišta u činjenicama o počinjenju genocida ili genocidnih radnji te da bi dogovor o povlačenju tužbi bio najbolje rješenje za obje strane jer bi predstavljao kraj politike rata s kraja osamdesetih i početka devedesetih.
– Mogućnost povlačenja tužbi realnija je danas nego što je bila jučer. U Hrvatskoj više nema razlika u stavu Vlade i predsjednika u vezi s tim. Osim toga, interes je Hrvatske da to pitanje ne stoji neriješeno u godini kad se treba ratificirati sporazum o članstvu u EU – rekao je Pupovac dodajući da su razgovori sa sličnim najavama počeli prije koju godinu, ali onda, zbog političkih okolnosti u Hrvatskoj i regiji, prekinuti.
Čelnik SDSS-a smatra da postoje dvije skupine uvjeta za to da se ta realna mogućnost povlačenja tužbi i ostvari. Spomenuo je da je potreban dodatan napredak u utvrđivanju sudbine nestalih, suradnji u suđenju za ratne zločine i dogovor o povratku kulturnog blaga, ali i da je potreban politički kontinuitet u vezi s ovim pitanjem i ukupnoj suradnji između dvije zemlje. – Predstojeći izbori u Srbiji mogu biti poticaj za taj sporazum, a mogu biti i obeshrabrenje – rekao je Pupovac ističući da bi problem trebalo riješiti izvan suda, jer ne postoje jasna uporišta koja bi podržala tezu da je genocida u Hrvatskoj bilo.
– Stručnjaci međunarodnog prava, poput profesora Varadija i drugih, u pravu su. Nema uporišta u činjenicama o počinjenju genocida ili genocidnih radnji. Ima obilje činjenica koje govore u prilog tome da su počinjena tri dominantna tipa zločina: zločin protiv mira, zločini etničkog čišćenja i prisilnog preseljavanja stanovništva i različiti oblici ratnih zločina. Za to, mogu reći i na osnovi vlastitih spoznaja, ima mnogo dokaza. No smisao ovih tužbi i jest u tome da se te činjenice i na njima zasnovani dokazi ne vide i da se u tu svrhu, kao što je to činjeno krajem osamdesetih i rijekom devedesetih, zloupotrebljava zločin genocida. Iskreno, bio bih najsretniji kad bi se takva politika zloupotrebe zločina genocida sankcionirala i kad bi hrvatska i srpska javnost ustale protiv njih. Kao predstavnik Srba iz Hrvatske mislim da imam pravo to jasno kazati – rekao je Pupovac.
Komentirajući moguće desničarske reakcije, rekao je da će njih biti i ovako i onako, ali i da bi one, ako optužbe ostanu, bile još jače.
– Povlačenju tužbi morao bi prethoditi ozbiljan razgovor predstavnika obiju država jer uvijek postoji mogućnost za nove uvjete koje neka od strana može postaviti. Nema sumnje da bi to predstavljalo i veliku političku korist i financijsku uštedu za obje zemlje. Malo je onih koji cijene zemlje koje nisu u stanju na drugačiji način izaći na kraj sa svojom poviješću i koje nastavljaju igru s politikom genocida. Malo je onih u zemlji koji bi, kad bi im se objasnilo, pristali da se golemim državnim novcem plaća takva igra u kojoj bi obje strane prije mogle izgubiti negoli dobiti – zaključio je Pupovac.
Evo Tadić u Banja Luci kaže: \"nikada nećemo odustati ni od odbrane legitimnih interesa srpskog naroda gde god on živi”. \"Odbranu legitimnih interesa\" smo dobro osjetili na svojoj koži. Tužba mora ostati kako bismo jednom zauvijek Srbiji pokazali da se ne može negirati suverenitet Hrvatske.