U Bruxellesu nema naznaka da hrvatska ideja o otvaranju svojevrsnih pretpregovora s BiH, koju je u ponedjeljak iznijela Vesna Pusić, postiže konsenzus potreban za njezino prihvaćanje. U Europskoj komisiji kažu da prijedlog da implementacija presude Sejdić-Finci više ne bude nepomičan uvjet kretanja BiH prema EU “nije baš najproduktivnija ideja”.
– Mi smatramo da je i dalje zaista važno da se u BiH implementira ta presuda Europskog suda za ljudska prava jer od toga kreće sav napredak – rekao nam je danas izvor iz Europske komisije. U Europskom parlamentu, s druge strane, slovenski zastupnik Jelko Kacin otvoreno se usprotivio prijedlogu Vesne Pusić, i to pred visokom predstavnicom EU Catherine Ashton na sjednici vanjskopolitičkog odbora u utorak poslijepodne. Kritičan je i u izjavi za Večernji list.
– Ja nikako nisam za to da se Bosni omogući nekakav “fast track” (ubrzani put, nap. a.) prema EU jer bi to bilo pogodovanje političkoj eliti BiH, a baš takvo pogodovanje dovelo je građane na rub ponora. Osim toga, presuda Sejdić-Finci tiče se ljudskih prava, a barem vaša zemlja, Hrvatska, zna da nije moguće preskakati stepenice prema EU kad je riječ o ljudskim pravima – kaže Kacin. Slovenski europarlamentarac smatra da je teško govoriti o otvaranju ubrzanog puta BiH prema EU kad se političari u BiH ne mogu dogovoriti ni o praktičnim, ekonomskim pitanjima kao što je pitanje treba li izvoziti mlijeko.
– Nakon ulaska Hrvatske u EU mlijeko i mliječni proizvodi iz BiH više se ne izvoze preko hrvatske i europske granice. Sve je spremno da se omogući izvoz, zakon je odavno pripremljen, ali jedan entitet ne pristaje na to da veterinarska služba bude na državnoj razini. Taj se slučaj može riješiti za tren oka, ali oni se ne mogu dogovoriti. A ako ne mogu to riješiti, kako je moguće razgovarati o “fast tracku” – kaže Kacin.
Ministrica Vesna Pusić danas je u Zagrebu ponovila da EU s BiH što prije treba otvoriti jedan specifičan proces približavanja te da ne treba čekati da BiH aplicira za članstvo, dobije status kandidata i napravi prvi korak u pregovorima, tzv. screening. Na pitanje razmišlja li itko u EU o mogućem ukidanju Republike Srpske, Pusić je odgovorila da to nije pristup kojim EU djeluje.
– EU nije policajac niti netko tko može nametnuti unutarnje uređenje zemlje, ali može stvoriti uvjete koji su toj zemlji i ljudima privlačni i prema kojima mogu ići. Ne kao policajac, nego kroz tzv. soft power, meku moć – rekla je Pusić i dodala da će detalje svog prijedloga ubrzanog puta BiH prema Europi prvo izložiti diplomatima u institucijama EU, a potom i javnosti.
O čemu "ovo" priča. Tko je "to" ovlastio da s takvom strašću pomaže naše susjede, koji bi nam najradije zabranili gradnju Pelješkog mosta, osim ako ispod njega ne bi mogao proći Bosanski nosač aviona.Ponekad imam osjećaj, da "ovo"možda i nije,fakat, završilo gimnaziju ni u Križanićevoj a bome i nigdje u Hrvatskoj.