Uhićenja u Orašju

Pusić: Imamo loša iskustva s uređivanjem BiH izvana

Foto: Marko Prpic/PIXSELL
Pusić: Imamo loša iskustva s uređivanjem BiH izvana
02.11.2016.
u 12:23
'Vjerojatno bi trebalo sjesti i raščistiti odnose te tri države i odnose prema tom ratnom razdoblju, upravo kako to razdoblje ne bi bilo predmet političkog prepucavanja za desetljeća koja su pred nama', rekla je Pusić.
Pogledaj originalni članak

Bivša ministrica vanjskih poslova i HNS-ova saborska zastupnica Vesna Pusić smatra da je u slučajevima poput uhićenja pripadnika HVO-a u Orašju pitanje raščišćavanja ratnih zločina isprepleteno s političkim odnosima.

- Budući da de facto nema još pravih temelja za te optužnice, nisam sigurna o čemu se točno radi. Ali, u ovakvim slučajevima jako je isprepleteno raščišćavanje ratnih zločina s političkim odnosima. Tu ne mislim samo na BiH, nego i Srbiju i Hrvatsku, gdje je cijela rasprava o jurisdikciji za suđenje za ratne zločine, nažalost, jako isprepletena s političkim odnosima. Vjerojatno bi trebalo sjesti i raščistiti odnose te tri države i odnose prema tom ratnom razdoblju, upravo kako to razdoblje ne bi bilo predmet političkog prepucavanja za desetljeća koja su pred nama. Osim, dakle, što se u ovom slučaju radi o formalno pravnom pitanju, mislim da se radi i o političkom - kaže Vesna Pusić u izjavi za Večernji list.

U mandatu ministrice Pusić, Hrvatska je pomogla Bosni i Hercegovini da se pomakne s mrtve točke na svom putu prema europskim integracijama i da se fokusira na socio-ekonomske reforme umjesto na implementaciju presude Europskog suda za ljudska prava u slučaju Sejdić-Finci te, kroz nju, na ustavne promjene. Istovremeno s tom inicijativom koja se temelji na socio-ekonomskim reformama, tadašnji HDZ-ovi zastupnici u Europskom parlamentu Andrej Plenković i Davor Ivo Stier pomogli su (uz SDP-ova Tonina Piculu) da se u rezoluciju EP-a uvrsti federalizam kao princip za ustavne promjene u BiH. To se događalo u vrijeme kad je Hrvatski narodni sabor u Mostaru usvojio deklaraciju kojom traži ustavno preuređenje BiH iz dva entiteta u četiri nove federalne jedinice.

Plenković i Stier, kao premijer i ministar vanjskih poslova nove hrvatske Vlade, sada sugeriraju da će nastaviti raditi na tom tragu i govore da bi lideri u BiH trebali započeti razgovore o ustavnoj reformi te zemlje u kojoj će se poštivati i načelo federalizacije. 

Upitana danas o tome kako vidi Plenkovićev i Stierov smjer prema federalizmu BiH, bivša ministrica Pusić kaže:

- Unutaršnje uređenje BiH zaista mora u prvom redu biti rezultat konsenzusa unutar same BiH. Imamo jako loša iskustva s uređivanjem BiH izvana. Ja vidim uređenje BiH koje kombinira prepoznavanje situacije na terenu, odnosno činjenice da postoje tri konstitutivna naroda koja nisu jednako zadovoljna niti uključena u proces funkcioniranja države, s pronalaskom zaloga za funkcioniranje BiH u budućnosti. U rješenju mora postojati i taj drugi element vizije budućnosti BiH - kaže Pusić.

'NISMO DOVOLJNO ULAGALI GODINAMA'

Trumpove izjave zabrinule su ovu europsku državu, odmah su počeli ulagati u obranu: 'Nismo na prodaju'

Na Trumpove zahtjeve za vlasništvom i kontrolom Grenlanda je Grenlandski premijer Mute Egede rekao kako "nisu na prodaju", a dodao je kako bi Grenlanđani i dalje trebali biti otvoreni za suradnju i trgovinu, posebice sa svojim susjedima. Analitičari ističu kako je o ovom planu Danska raspravljala već duže vrijeme te kako to nije direktan odgovor na Trumpove komentare.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 21

DU
Deleted user
12:50 02.11.2016.

Vesna na čelu ministarstva vanjskih poslova je odigrala svoju ulogu još kada je rekla kako je RH počinila agresiju na BiH. Eto sada nam se to vrača a vesnica i dalje slobodno zbori.

EU
eugenprince
12:47 02.11.2016.

Tako je, treba sve prepustiti tamošnjem odnosu snaga u kojem Hrvati sigurno gube i Vesna će biti zadovoljna.

MA
MarioG
13:02 02.11.2016.

Vesna Pusić bi trebala biti zadnja koja komentira odnose Hrvatske i BiH, jer je dotična poznata po tvrdnji da je Hrvatska izvršila agresiju na BiH.