Je li sve spremno za novi veliki rat u Europi? Prema retorici ruskog predsjednika Vladimira Putina, Rusija je za to spremna.
U Kijevu za 14 dana
– Za dva tjedna mogu osvojiti Kijev – zaprijetio je Putin u telefonskom razgovoru šefu Europske komisije Joseu Manuelu Barrosu, otkrila je talijanska La Republica. Tu tvrdnju iz Kremlja ne opovrgavaju nego za rusku agenciju Itar-Tass tvrde da je izjava “izvučena iz konteksta i da je imala posve drugo značenje”. Nedavno je Putin podsjetio i da je Rusija nuklearna sila pa se sad zgražaju nad izjavom ukrajinskog ministra obrane Valerija Galeteja kako Moskva prijeti nuklearnim napadom Ukrajini.
U međuvremenu u Ukrajini ukrajinska vojska gubi, u Lugansku su ukrajinske snage izgubile zračnu luku, u borbi s, tvrde, ruskim tenkovskim bataljunom. Ukrajinski predsjednik Petro Porošenko kaže kako Rusija čini izravnu i neprikrivenu agresiju, zbog koje je promijenjen odnos snaga na terenu. Osim toga, Rusija najavljuje promjenu svoje vojne doktrine u odnosu na NATO, čiji će se vrh sastati u četvrtak u Cardiffu u Wallesu. Kako se čini, u ovom trenutku tek puno slabija ukrajinska vojska stoji na putu Putinu da zauzme gotovo 40 posto Ukrajine i osnuje Novu Rusiju, koju je najavio još proljetos, pri okupaciji Krima.
Infografika: Kristina Franić
Njemačka kancelarka Angela Merkel rekla je nedavno da njemačko oružje neće ići u Ukrajinu, a komentira se i da je nedavno u Kijevu pritiskala vlast da popusti u vojnom nastojanju da povrati kontrolu nad cijelom zemljom. Hoće li NATO odgovoriti ikako osim najavom organiziranja “radne grupe”, odnosno nove brzopokretne jedinice od 10 tisuća ljudi? O tome ćemo više znati u četvrtak. Zanimljivo je da Rusija najavljuje promjenu vojne doktrine iako i po aktualnoj doktrini glavna vanjska vojna opasnost za Rusiju dolazi od NATO-a. Ta je vojna doktrina na snazi od 5. veljače 2010. godine i prema njoj je glavna vanjska vojna opasnost dolazak snaga NATO-a u blizinu Rusije te pokušaji da se destabilizira situacija u pojedinim zemljama, što bi ugrozilo “stratešku stabilnost’”. Dakle, to je sada jasno, Moskva u NATO-u ne vidi partnera nego glavnu opasnost za sigurnost Rusije, o čemu je govorio glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen.
Foto: Reuters/PIXSELL
– Rusija ne promatra NATO kao partnera nego kao suparnika i NATO će se prilagoditi toj situaciji – rekao je Rasmussen. No prema ruskoj vojnoj doktrini takav pogled ugrađen je u službeni ruski dokument već četiri i pol godine. Osim toga, i ovo što se događa u Ukrajini u toj je doktrini najavljeno: “Ruska Federacija smatra legitimnim upotrijebiti oružane snage kako bi osigurala zaštitu svojih građana koji se nalaze izvan granica Ruske Federacije u skladu s međunarodnim normama”. Sad se iz ruskog vijeća sigurnosti najavljuje promjena doktrine.
– Dovlačenje vojne opreme NATO-a do granica naše zemlje, kao i proširenje saveza, ostaje jedna od vanjskih vojnih prijetnji za Rusku Federaciju – izjavio je zamjenik tajnika tog vijeća Mihail Popov. Ističe i kako svi potezi NATO-a pokazuju da i SAD i NATO čine sve da odnosi s Rusijom budu što gori. Talijanska La Republica otkriva što se događalo na summitu EU za vikend iza zatvorenih vrata. – Rusija je u ratu s Europom – izjavila je, piše taj list, litvanska predsjednica Dalia Grybauskaite zatraživši izravnu vojnu pomoć Kijevu. Sljedeća meta Rusije mogu biti baltičke zemlje, navodno je rekla kancelarka Merkel, a protiv sankcija bile su Slovačka, Mađarska i Cipar.
Rubalj dotaknuo dno
Talijanski premijer Matteo Renzi rekao je da Rusija ostaje strateški ekonomski partner EU i važna je za smirivanje krize u Iraku i Siriji. Na kraju, Rusija je dobila još jedan tjedan da pokaže dobru volju za smirivanje sukoba na terenu. “Naoružajte Ukrajinu ili se predajte”, komentira Ben Judah za The New York Times ocjenjujući da Putin nije razuman vođa jer bi inače popustio pred zapadnim sankcijama koje su teško pogodile Rusiju pa kapital iz nje bježi, a rubalj je na najnižoj razini od 1998. No sve je teže i Ukrajini, čije je gospodarstvo na koljenima, njezina vojska ne može se suprotstaviti “sili na naftni pogon”, a kad rat bude izgubljen, proeuropski liberali doživjet će propast u Kijevu, gdje bi u centar mogli doći sad marginalni ekstremisti s krajnje desnice.
>>'Na pomolu je veliki rat, kakav Europa nije vidjela od 1945.'
>>U diviziju protiv Rusije nitko iz NATO-a nije zvao Hrvatsku
>>Ukrajina: Rusija je počela invaziju
>>Putin: Ako Ukrajina ide u EU, prisiljeni smo na protumjere
Ma kolko god vi drukali za Putina...na Kosovo bute i dalje mogli sam s vizama >;-))