SEPARATISTIČKI SUKOB

Putin poništio dekret podrške suverenitetu Moldavije zbog 'osiguravanja nacionalnog interesa' Rusije

Foto: Sputnik/Reuters, Ilustracija
Russian President Vladimir Putin chairs a meeting at the Novo-Ogaryovo residence outside Moscow
Foto: SPUTNIK/REUTERS
FILE PHOTO: Russian President Vladimir Putin attends a concert marking the eighth anniversary of Russia's annexation of Crimea in Moscow
Foto: POOL/REUTERS
FILE PHOTO: Moldovan President Maia Sandu gives a statement during a visit from French President Emmanuel Macron
Foto: SPUTNIK/REUTERS
Russian President Putin delivers his annual address to the Federal Assembly in Moscow
Foto: Sarah Meyssonnier/REUTERS
FILE PHOTO: French President Macron meets Moldova's President Sandu in Paris
22.02.2023.
u 08:38
Ovaj dekret, objavljen na web stranici Kremlja, dio je niza protuzapadnih poteza koje je Putin najavio u utorak
Pogledaj originalni članak

Predsjednik Vladimir Putin opozvao je u utorak dekret iz 2012. koji je djelomično podupirao suverenitet Moldavije u rješavanju budućnosti Pridnjestrovlja - separatističke regije koja graniči s Ukrajinom i u kojoj Rusija drži trupe. Dekret, koji je uključivao komponentu Moldavije, ocrtao je rusku vanjsku politiku prije 11 godina koja je pretpostavljala bliže odnose Moskve s Europskom unijom i Sjedinjenim Državama.

Naredba kojom se poništava dokument iz 2012. objavljena je na web stranici Kremlja i navodi da je odluka donesena kako bi se "osigurali nacionalni interesi Rusije u vezi s dubokim promjenama koje se događaju u međunarodnim odnosima". To je dio niza protuzapadnih poteza koje je Putin najavio u utorak.

Moldavski predsjednik zajedničke kontrolne komisije u sigurnosnoj zoni oko Pridnjestrovlja Alexandru Flenchea rekao je da otkazivanje ne znači da Putin napušta pojam moldavskog suvereniteta. "Ukaz je politički dokument koji provodi koncept vanjske politike Rusije", rekao je Flenchea za Publika-TV. "Moldavija i Rusija imaju temeljni politički sporazum koji predviđa međusobno poštivanje teritorijalnog integriteta naših zemalja."

Kremlj je priopćio da su odnosi Rusije s Moldavijom, koja je prošli tjedan odobrila novog prozapadnog premijera koji je obećao da će nastojati pridružiti se EU, vrlo napeti. Optužio je Moldaviju za provođenje antiruske agende.

VIDEO: Putin žestoko kritizirao Zapad: Oni su počeli konflikt, žele neograničenu moć!

analiza Putinovog govora

Putin prijeti zbog straha jer će Ukrajinci napasti novim oružjem sa Zapada

Putin jako dobro zna da stotine novih suvremenih zapadnih tenkova uz možda tisuću novih oklopnih borbenih vozila, dostava stotina novih Boeingovih pametnih letećih bombi s dometom od 150 kilometara, te pokretanje desetaka profesionalnih brigada i po NATO standardima obučenih iskusnih postrojbi ukrajinske vojske, a koje sada uopće ne sudjeluju u aktualnim sukobima, nego spremne čekaju – u potpunosti mijenja odnos snaga na terenu.

Ukliještenu između Rumunjske i Ukrajine, Moldaviju, jednu od najsiromašnijih nacija u Europi, od 2020. predvodi predsjednica Maia Sandu uz snažnu potporu SAD-a i Europske unije. Američki predsjednik Joe Biden susreo ju je u utorak u Poljskoj i potvrdio svoju potporu.

Dekretom iz 2012. Rusija se obvezuje na traženje načina za rješavanje separatističkog pitanja "na temelju poštivanja suvereniteta, teritorijalnog integriteta i neutralnog statusa Republike Moldavije u određivanju posebnog statusa Pridnjestrovlja". Ruski govornici Pridnjestrovlja odvojili su se od Moldavije 1990. godine, godinu dana prije raspada Sovjetskog Saveza, zbog straha da će se Moldavija spojiti s Rumunjskom, čiji jezik i kulturu uglavnom dijeli.

ANALIZIRALI SMO PUTINOV GOVOR

Putin dva sata pričao o napadu na Rusiju, vragovima i nacistima. Scena koju povijest ne pamti otkrila da se bliži kraj

Umjesto racionalnog objašnjenja zbog čega je ruska vojska zaglibila u Ukrajini i zašto ruske snage od ljeta nisu uspjele ostvariti nijednu važniju vojnu pobjedu, iako je Ukrajina pet puta manja zemlja od Rusije, a Rusija na papiru ima i višestruko superiorniju vojsku, Putin je gotovo cijeli svoj govor posvetio ratu moćnog Zapada protiv Rusije, uvjeravajući da zapadne sile ulažu stotine milijardi dolara kako bi uništile Rusiju

Kratki rat suočio je novonastalu neovisnu Moldaviju sa separatistima 1992. Ali praktički nije bilo nasilja u proteklih 30 godina, s ruskim "mirotvorcima" koji su još uvijek raspoređeni na malenom komadiću zemlje, koji nema međunarodno priznanje. Ministarstvo vanjskih poslova Moldavije priopćilo je da će "pažljivo proučiti" dokument.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

SA
saudinus
11:34 22.02.2023.

Opa ide još jedna krajina u Ruski svijet.