– Kršenje međunarodnog prava i Povelje Ujedinjenih naroda počelo je bombardiranjem Beograda. Sjedinjene Američke Države pustile su tog duha iz boce – ustvrdio je ruski predsjednik Vladimir Putin u intervjuu s američkim novinarom Tuckerom Carlsonom. Dodao je kako Rusija ne može ne stati u obranu Srbije, jer su Srbi bliska nacija Rusima, ali da u doba raspada Jugoslavije ruskom predsjedniku Borisu Jeljcinu nije bilo lako stati u obranu Srba te da je, kad je to učinio, odmah pao u nemilost zapada.
I ovaj dio Putinova intervjua s Carlsonom po tko zna koji put pokazuje koliko su velikoruska i velikosrpska propaganda slične. Kao da prije NATO-ova bombardiranja Beograda Srbija nije vodila nikakve agresivne ratove protiv susjednih država, kao da se nikakvi ratni zločini i genocid nisu dogodili i bili povod za NATO-ovu intervenciju. Koja, doduše, zaista nije imala odobrenje Vijeća sigurnosti UN-a.
Američki desničarski novinar Tucker Carlson inače je, u kolovozu 2023., u Budimpešti intervjuirao i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, a tada je sugerirao da, zbog činjenice da je NATO bombardirao njegovu zemlju, Vučić ima što reći o “NATO-ovu ratu protiv Rusije”, kako Carlson naziva ruski rat protiv Ukrajine. Carlsona je na taj intervju s Vučićem poslao mađarski premijer Viktor Orban, a zanimljivo je također da u svom intervjuu s Putinom kontroverzni američki novinar pita ruskog predsjednika smije li Orban uzeti Ukrajini dio teritorija koji je nekad pripadao Mađarskoj i gdje živi mađarska manjina. O tome detaljnije na kraju ovog teksta, ali najprije dio u kojem Putin spominje Beograd i Srbe.
– Kad su započeli događaji u Jugoslaviji, odjednom, do jednog trenutka Jeljcina su hvalili, ali kad je podigao glas za Srbe, za njihovu zaštitu… A mi nismo mogli podići glas za Srbe. Ja shvaćam da su bili složeni procesi, shvaćam. No, Rusija nije mogla ne podići glas za Srbe. Srbi su nam osobito bliska nacija, pravoslavna kultura i tako dalje. Narod koji je propatio kroz generacije. Nije važno, važno je da je Jeljcin izrazio podršku (op, a. na tom mjestu misli na podršku Americi i zapadnoj politici, jer malo ranije u intervjuu Putin spominje kako je Jeljcin u američkom Kongresu dao jasne signale da Rusija želi zbližavanje sa SAD-om i zapadom). Što su Sjedinjene Države napravile? Kršenje međunarodnog prava i Povelje UN-a počelo je bombardiranjem Beograda. Sjedinjene Države pustile su tog duha iz boce – rekao je Putin. I nastavio:
– Štoviše, kad je Rusija izrazila negodovanje, što je bilo rečeno? Povelja UN-a i međunarodno pravo su zastarjeli. Sad svi ustaju u obranu međunarodnog prava, ali tad su govorili da je zastarjelo, da sve treba mijenjati. Treba mijenjati neke stvari, jer je ravnoteža među silama promijenjena, istina. Ali ne na takav način. I Jeljcina odjednom počinju blatiti, ukazivati na to da je on alkoholičar, da ništa ne razumije. On je sve razumio, ja vas uvjeravam – kaže Putin. Potom je prešao na razdoblje kad je postao predsjednik nakon Borisa Jeljcina i kad je upitao tada odlazećeg američkog predsjednika Billa Clintona bi li Rusija, iskaže li takvu želju, mogla ući u NATO.
VEZANI ČLANCI:
– No, dobro, ja sam postao predsjednik 2000. godine. Razmišljao sam: dobro, jugoslavenska tema je završila, ali treba pokušati obnoviti odnose. Otvoriti vrata kroz koja se Rusija trudila proći. Rekao sam Billu Clintonu, ovdje u Kremlju, u susjednoj sobi: "Slušaj, Bille, što misliš, je li moguće da Rusija, ako zatraži, uđe u NATO?" On je rekao: "Znaš, to je zanimljivo, mislim da – da." A navečer, kad smo se sreli za večerom, rekao je da je razgovarao sa suradnicima i – ne, to nije moguće sada. No, dobro, sada svakako nije moguće – zaključio je Putin.
Tucker Carlson na to ga je upitao je li bio iskren, je li zaista htio da Rusija uđe u NATO. Putin je odgovorio da je postavio takvo pitanje i da je dobio odgovor da to ne bi bilo moguće. Tucker ga je pitao što bi se dogodilo da je Clinton ostao pri odgovoru da je to moguće.
– Da je rekao "da", počeo bi proces zbližavanja. I, naravno, to bi se moglo dogoditi da smo vidjeli iskrenu želju. Partneri tako rade. Ali, nije tako završilo. Ako ne možemo, u redu. Mi smo shvatili da nas tamo ne čekaju, dobro, dajte da odnose gradimo na drukčiji način – rekao je Putin i potom u intervjuu objašnjavao kako je Rusija i u doba američke invazije na Irak pokušavala "meko i spokojno" graditi odnose sa SAD-om, no kako mu je zasmetalo to što Amerikanci podržavaju separatizam i terorizam na sjevernom Kavkazu. Ta podrška je, kaže, išla preko američkih satelita u regiji i Putin je, kaže, američkom predsjedniku (nije ga imenovao, ali to je najvjerojatnije George W. Bush) u jednom trenutku rekao što se događa oko te podrške.
– On mi je rekao: "To ne može biti, imaš li dokaze?" Dao sam mu dokaze. Pogledao je i znate li što je rekao? Ispričavam se, ali to se dogodilo, citiram. Rekao je: "Razbit ću im guzicu." Mi smo čekali i čekali odgovor, ali nije ga bilo. Rekao sam direktoru FSB-a, piši direktoru CIA-e, pitaj koji je rezultat tog razgovora s predsjednikom. Dobili smo odgovor koji leži u našoj arhivi. Napisali su: "Surađivali smo s opozicijom Rusije, smatramo to ispravnim, i nastavit ćemo dalje surađivati s opozicijom." Smiješno. No, dobro, shvatili smo da razgovora neće biti – rekao je Putin.
Carlson ga pita želi li reći da je CIA pokušavala srušiti njegovu vladu, ako se referirala na suradnju s ruskom opozicijom. – Da. U konkretnom slučaju opozicijom su nazvali separatiste i teroriste koji su ratovali s nama na Kavkazu. O tome je bila riječ. Njih su nazivali opozicijom – ustvrdio je Putin.
Ruski je predsjednik započeo intervju pitanjem smije li se kratko, “u 30 sekundi ili minuticu”, osvrnuti na povijest nastanka Rusije i Ukrajine. Nakon čega je skoro 30 minuta pričao o povijesti od kneza Rjurika, Jaroslava Mudrog, Velikom vojvodstvu Litve, Vječnom miru između Rusije i Poljske… “Završavam tu povijesnu priču, možda je dosadna, ali je važna”, rekao je u jednom trenutku Putin, a Carlson odgovara da nije dosadna, na što mu Putin zahvaljuje i kaže da mu je drago. Nakon još nekoliko minuta ruski predsjednik dolazi i do ovoga:
– A nakon II. svjetskog rata Ukrajina je dobila ne samo dijelove Poljske nego i dio mađarskog teritorija, i dio rumunjskog teritorija. Dakle, možemo vidjeti da je Ukrajina umjetna država koja je stvorena Staljinovom voljom – kaže Putin.
– Može li Mađarska uzeti natrag tu svoju zemlju? – pita Carlson.
– Ne znam. Ali, ako svi govore da je Staljinov režim kršio prava ljudi, prava drugih država, onda se u tome smislu, naravno, u potpunosti može… govoriti o tom pravu da vrate svoje zemlje – odgovara Putin.
– Jeste li Orbanu rekli da može vratiti taj dio Ukrajine?
– Nikada. Nijednom. Ali, naravno, Mađari koji ondje žive žele se vratiti povijesnoj domovini. Htio bih ispričati osobnu priču. Kad sam se početkom 1980-ih vozio automobilom iz Lenjingrada preko Kijeva u zapadnu Ukrajinu, došao sam do grada Beregove i vidio da su natpisi gradova i sela bili na ruskom i na meni nepoznatom jeziku, mađarskom. Ne na ukrajinskom. Vozio sam kroz sela i vidio muškarce koji sjede pokraj svojih kuća, odjeveni u trodijelna crna odijela i s cilindrima na glavama. Pitao sam jesu li to neki umjetnici. "Ne, to su Mađari." Ja govorim: "Što oni tu rade?" "Kako što, to je njihova zemlja, tu žive…" – prepričao je Putin Tuckeru Carlsonu.
Još je samo nedostajalo da obojica nabace tezu da je Srbija svugdje gdje postoji ijedan srpski grob, ali svog zajedničkog prijatelja Vučića Putin i Carlson ipak nisu spominjali kao Orbana.
VIDEO Putinov veliki intervju
Cijela ideologija mu se zasniva na Milosevicu i Seselju.