Ruski predsjednik Vladimir Putin trenutno se suočava s ultimatumom koji će odrediti poziciju i snagu Rusije u narednim desetljećima, a sve zbog invazije koju je pokrenuo u veljači 2022. godine, smatraju stručnjaci i dužnosnici u Kijevu. Institut za proučavanje rata (ISW) osvrnuo se na ciljeve obje zaraćene strane, s obzirom da se i Ukrajina i Rusija suočavaju s nedostatkom snaga i vojne opreme, navodeći kako Putin sada mora birati između mobilizacije ili pak smanjivanja intenziteta ratovanja, a loša odluka mogla bi ih dovesti na rub ispadanja iz igre za globalnu nadmoć.
- Rusija navodno želi dostići odlučujuću pobjedu u Ukrajini do 2026., prije nego što će srednjoročna i dugoročna ograničenja u gospodarstvu početi značajno utjecati na sposobnost Rusije da se održi u ratu u Ukrajini - navodi ISW, pozivajući se uglavnom na analizu Kirila Budanova, šefa Ukrajinske obavještajne uprave.
Za Rusiju će upravo 2025. biti kritična godina, iznio je svoje teze Budanov na međunarodnoj konferenciji u Kijevu, zbog nedostatka osoblja i poteškoća u vojnom novačenju. Na to je utjecalo već ranije loše postupanje prema vojnicima te taktika ''velikog broja žrtava'', a sada Kremlj koristi novac kako bi privukao nove vojnike.
Primjerice, gradonačelnik Moskve Sergej Sobjanin krajem je srpnja najavio jednokratnu isplatu 1,9 milijuna rublja (18.500 eura) za vojnike koji se prijave, uz redovnu mjesečnu plaću koja im je obećana. U regiji Čeljabinsk su te dodatne isplate bile već udvostručene na 708.000 rubalja (6.850 eura), prenosi Newsweek.
POVEZANI ČLANCI:
Sve je to, smatra ISW, dokaz da se Rusija suočava sa sve većim poteškoćama i rastućim troškovima kako bi pronašla vojnike za rat u Ukrajini. Uz to, Ukrajina je svojim napadom na rusku regiju Kursk početkom kolovoza dokazala kako mit o Rusiji kao nepobjedivoj zemlji ne stoji.
- S prvim eksplozijama u Moskvi, taj mit je uništen na području Rusije. Ovo je glavno postignuće svih ovih dalekometnih udara navodi ISW. Putin je stoga sada u nedoumici - hoće li ponovno pokrenuti djelomičnu mobilizaciju kao što je u rujnu 2022., ili smanjiti intenzitet operacija unutar Ukrajine. Kako god odluči, ne izađe li Rusija kao pobjednik ovog rata, država će vrlo vjerojatno u narednim desetljećima prestati biti globalna supersila.
- To su njihove računice. Ako do tog trenutka ne izađu kao uvjetni pobjednici, onda će u bliskoj budućnosti, za oko 30 godina, izgubiti priliku da ostanu supersila. Onda ostaju dvije zemlje: SAD i Kina. A najviše na što Rusija može računati je regionalno vodstvo, što joj ne odgovara - kaže Budanov.
>> FOTO Navođena ruska bomba pogodila stambenu zgradu u Harkivu: Ozlijeđena najmanje 41 osoba
Budanov? Pa taj je već više puta govorio da Putin ima neku smrtnosti bolest, govorio je da će Rusi proglasiti mobilzaciju pa nisu, govorio je da će piti kavu Krimu sa ukrajinskom vojskom još prošle godine itd. Znajući sce to ne vidim zašto je ovaj članak objavljen tu, a ne u sekciji "Bajke i basne" 🤣😂