Zaputite li se cestom koja spaja jug poluotoka i unutrašnjost Istre, na dvanaestom kilometru od mora put će vas dovesti u pitomi, mirni Svetvinčenat. Gradić na krševitoj visoravni s tristotinjak stanovnika okružen je vinogradima, pašnjacima, šumama i, reklo bi se, idealan za predah od svakodnevice bez puno uzbuđenja. Ali, Svetvinčenat nudi i zabavniju opciju, plus virtualno putovanje u prošlost. Glavna tamošnja atrakcija, kaštel Morosini – Grimani, može se, dakako, i razgledati onako kako je to uobičajeno, ali i kroz igru Escape Castle tijekom koje posjetitelji na sedam lokacija otkrivaju viteške tajne, a mogu se i međusobno nadmetati. Samo stotinjak metara dalje, u Kući vještice Mare, u kojoj će ona, u vidu projekcije sa zida, pozdraviti goste i uputiti ih u igru tijekom koje, uz pomoć naočala za virtualnu stvarnost, lukom i strijelom brane kaštel od neprijateljskih vojnika.
Srednjovjekovna večera
S naočalama za proširenu stvarnost može se pak obići cijeli Svetvinčenat. Na pet lokacija u mjestu skupljaju se viteški rekviziti, naočale istodobno emitiraju priču o svakom pojedinom lokalitetu, a kad se predmet pronađe, posjetitelj dobije i vizualni prikaz prošlosti tog mjesta. Sve skupa potraje maksimalno dva sata, dovoljno da namjernik ogladni i počasti se, recimo, srednjovjekovnom večerom u dvorcu. Nudi mu se i obilazak biciklom ili pješice pet obližnjih OPG-ova, na svakom će dobiti recept nekog jela, a u posljednjem i – objed.
– Igru Escape Castle nudimo otprije, lani ju je odigralo dvije tisuće posjetitelja, a Kuća vještice Mare i drugi sadržaji koje spominjemo u ponudi od ove su godine. Za sada su na upit, a gosti se mogu javiti i nama u Turističkoj zajednici pa ćemo ih uputiti dalje – kaže Natalija Ladavac iz TZ-a Svetvinčenat, gdje su lani do kraja rujna registrirali 125.000 noćenja u tamošnjih tristotinjak apartmana i kuća za odmor.
Potraga i degustacije
Pričica o Svetvinčentu, koji iz svoje povijesti crpi ideje za modernu turističku sadašnjicu, samo je jedna u nizu sličnih turističkih priča koje se promišljeno potiče i njeguje u istarskom turizmu. Bogato povijesno nasljeđe u toj je regiji, koja ostvaruje zamalo trećinu kompletnog hrvatskog turističkog prometa, sve češće dostupno na moderniji i raskošniji način. Itinerar obilaska istarskih kaštela tako, recimo, uz virtualnu pustolovinu predviđa i potrage za tartufima, degustacije vina ili piva, zip-line vožnju itd. Iz Turističke zajednice Istre, gdje kulturno nasljeđe tretiraju kao jedan od najvažnijih aduta svoje regije, gostima tako predlažu, uz posjet Eufrazijevoj bazilici u Poreču, Aleji glagoljaša u Humu, Brijunima, pulskom muzejsko-galerijskom prostoru Sveta srca, Parenzani, novigradskom Muzeju Lapidarij... i itinerare istarskih fresaka, austrougarske arhitekturalne baštine, arheološke parkove...
– Danas kulturni turizam u Istri više nije samo obično razgledanje zgrade, već dinamički proizvod u koji je upakiran i neki doživljaj. Moderna Istra baštini uistinu bogato kulturno nasljeđe različitih civilizacija i povijesnih razdoblja. Zahvaljujući tome naša je regija jedan pravi mikrokontinent – kaže direktor Turističke zajednice Istre Denis Ivošević.
Namjerniku u potrazi za istarskim kulturnim draguljima od pomoći je web-stranica Istria Culture, koja, uz klasične informativne sadržaje, nudi i posebnu aplikaciju za upoznavanje s kulturom Istre (pregled top lokaliteta, slika, videa i audiovodiče na sedam jezika). Aplikacija goste i usmjerava od jedne do druge znamenitosti, a posjetitelji mogu odigrati i geolokacijsku edukativnu igru koja obuhvaća sto lokacija, za odrasle i djecu na sedam jezika.