– U Hrvatskoj se ustavna odredba o odvjetništvu nalazi u dijelu Ustava koji regulira zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda. Upravo zato odvjetnici jesu i moraju biti potpuno neovisna profesija, bez bilo čijeg i bilo kakvog utjecaja na rad, jer je jedino neovisan odvjetnik jamstvo ostvarenja prava građana, što je u interesu ne samo građana, naših stranaka, nego i svakog demokratskog društva koje se poziva na vladavinu prava – kazao je to predsjednik Hrvatske odvjetničke komore Robert Travaš za jučerašnjeg obilježavanja Europskog dana odvjetnika. Tema ovogodišnjeg obilježavanja bila je sloboda izražavanja. Navodeći da svjedočimo svakodnevnim napadima na slobodu izražavanja koji idu čak do terorističkih napada i fizičke likvidacije onih koji drugačije misle i govore, Travaš je istaknuo:
– Odvjetnici su jedni od zaštitnika i čuvara te slobode te zastupaju one koji ne mogu ostvariti ili su im ugrožena ljudska ili bilo koja druga ustavom i zakonima zagarantirana prava. Zato je važno govoriti i o slobodi govora samih odvjetnika, i to onda kada govore o slučajevima u kojima zastupaju svoje stranke ili kad se izjašnjavaju kao dio civilnog društva. No, odvjetnik uvijek kod toga mora voditi brigu o Kodeksu odvjetničke etike koji nas obvezuje na ponašanje u skladu s Kodeksom.
Govoreći da je odvjetništvo specifičan dio pravosuđa, a ne klasična gospodarska djelatnost, iako EU nameće izjednačavanje odvjetništva s bilo kojom drugom klasičnom gospodarskom djelatnošću, Travaš je naglasio da odvjetnici "ne smiju biti dobri sluge loših gospodara".
– Nitko me ne može uvjeriti da su u nastupu na tržištu odvjetničkih usluga, pa i hrvatskom, u startu ravnopravni odvjetnik ili odvjetničko društvo iz hrvatskog manjeg ili većeg grada i odvjetnička tvrtka iz Londona koja ima više stotina odvjetnika i javlja se na javni natječaj u Hrvatskoj – reče Travaš. Navodi da u Hrvatskoj ima 4600 odvjetnika, od kojih njih 2300 u Zagrebu, a od tih 2300 čak 800 ima blokiran račun, što je dokaz stanja u odvjetništvu. – Nadam se da nećemo vidjeti štandove za pružanje odvjetničkih usluga s posebnim popustom na božićnom sajmu – zaključio je čelnik HOK-a.
Poštovani, pogledajte si odluku Disciplinskog suda DS-84/2013 i Višeg disciplinskog suda VDS-37/2015. Predsjednika jednog odvjetničkog zbora ste zbog slanja stranke u sudnici u p...u m......u kaznili sa samo 2.500 kn!? Mislite li da je njemu problem platiti 250 bodova? Očito nije jer sa neprimjerenim oslovljavanjem upodnescima nastavlja i dalje. Nota bene, mladi kolege koji polože pravosudni ispit kod istog odvjetnika polažu i - odvjetničku etiku. Dakle, on ih i dalje uči kako stranke u sudnici slati u p...u m......u. Nazdravlje! Živjela sloboda izražavanja i slanja u p...u m......u!