SABOR

Račan od smjene zaštićen do proljeća

03.09.2002.
u 00:00
* Procedura opoziva premijera i Vlade ne može biti pokrenuta šest mjeseci nakon što je Vlada dobila potporu parlamenta
Pogledaj originalni članak

Iako je stvoren dojam da će jesenska sezona u Saboru gotovo sigurno početi raspravom o oporbenom zahtjevu da premijer Račan podnese ostavku zbog afere s morskom granicom u Piranskom zaljevu, jedan bi proceduralni detalj mogao zadati glavobolje onima koji namjeravaju i službeno pokrenuti smjenu premijera u parlamentu. Namjerno ili ne, ali premijer Račan se na srpanjskoj izvanrednoj sjednici Sabora zaštitio i kupio si barem šest mjeseci mira. Prema zakonu, naime, procedura opoziva premijera i Vlade ne može biti pokrenuta šest mjeseci nakon što je Vlada dobila potporu parlamenta. Kako je Račan samoinicijativno podnio ostavku zbog Sporazuma o nuklearnoj elektrani Krško i u srpnju dobio povjerenje Sabora, prvi zahtjev za ostavkom mogao bi biti uvršten u saborsku proceduru tek u veljači dogodine.

"Umotavanje" zahtjeva u raspravu

To znači da će DC i HDZ, koji već pripremaju zahtjeve za otvaranjem rasprave o Piranskom zaljevu i izglasavanje nepovjerenja premijeru, morati formulirati zahtjev tako da njegovo uvrštenje u dnevni red ne bude odbijeno iz proceduralnih razloga. HSLS, pak, još razmatra hoće li ići s vlastiti zahtjevom ili poduprijeti onaj koji neka od oporbenih stranaka pošalje.

- Mi ćemo tražiti sastanak vanjskopolitičkog odbora Sabora o graničnom sporazumu, te u sklopu rasprave iznijeti i zahtjev za ostavkom premijera Račana. Smatramo, naime, da je izgubio kredibilitet za daljnje pregovore sa Slovenijom te da ova vlada ne može pripremati Hrvatsku za međunarodnu arbitražu jer ju je ona dovela u sadašnju situaciju. No, više od svega zadovoljni smo činjenicom da je slučaj s Piranskim zaljevom ujedinio opoziciju - rekao nam je šef DC-a Mate Granić.

Granić je svjestan da oporba nema izgleda da za svoj zahtjev, nađe li se u proceduri, osvoji većinu, ali ne žele propustiti priliku da otvore žučljivu političku raspravu o temi koja je od nacionalnog interesa. I potpredsjednica HSLS-a Đurđa Adlešić ne skriva da bi bilo šteta propustiti priliku i ne upozoriti u saborskoj raspravi na Račanov promašaj.

- Lanjskog smo ljeta samo mi iz HSLS-a bili protiv tog sporazuma i upozoravali smo da će, među ostalim, otvoriti probleme s Crnom Gorom, što se i dogodilo. Nama je ovo prilika da podsjetimo i ilustriramo kako je HSLS bio izbačen iz koalicije jer je upozoravao na probleme - kaže Đ. Adlešić, dodajući da je svjesna kako zbog spomenutog šestomjesečnog moratorija na izglasavanje nepovjerenja Vladi u Saboru valja potražiti formulaciju koja bi mogla biti uvrštena u dnevni red.

- U svakom slučaju, najmanje što bi mogao učiniti premijer Račan bilo bi da iz moralnih razloga u Saboru sam ponudi ostavku.

Kosor: Šeks će naći mogućnost

Zamjenica predsjednika HDZ-a Jadranka Kosor najavljuje da će do konca tjedna HDZ formulirati i obrazložiti svoju inicijativu, te je uputiti u saborsku proceduru. A ako netko može pronaći poslovničke mogućnosti i doskočiti moratoriju, onda je to HDZ s obzirom na to da Vladimir Šeks pliva kroz Poslovnik i zakone kao riba. J. Kosor dodaje da će HDZ inicirati raspravu o vanjskoj politici, u kojoj se neizbježno moraju otvoriti problemi sa Slovenijom, a onda je zahtjev za ostavkom premijera logičan slijed. - Tražimo od premijera Račana da prizna da je pogriješio i da se odrekne parafiranog sporazuma - kaže Jadranka Kosor.

Inače, da bi oporba srušila Vladu, morala bi imati najmanje 76 glasova. Stvari stoje tako da im u ovom trenutku nedostaje 10 ili 11 glasova. S druge strane, premijer Račan baš je na srpanjskoj sjednici Sabora pokazao da još iza sebe ima velik dio parlamenta. U slučaju da oporba i uspije ugurati zahtjev za Račanovom smjenom u dnevni red sjednice koja će početi vjerojatno 18. rujna, premijer može računati na potporu barem 85 zastupnika.

Mladenka Šarić

Pogledajte na vecernji.hr