Čak 69 posto računalnih softvera u BiH nije instalirano legalno

Računala na udaru - šteta 15 milijuna dolara

Foto: import
Računala na udaru - šteta 15 milijuna dolara
25.05.2006.
u 22:00
Pogledaj originalni članak

SARAJEVO - Šteta koju softversko piratstvo uzrokuje u BiH u protekloj godini povećala se za milijun i sada iznosi 15 milijuna američkih dolara, navodi se u dijelu globalne studije o softverskom piratstvu koji tretira stanje u BiH. Po tome istraživanju, čak 69 posto softvera instaliranog na osobna računla u BiH u 2005. ilegalno je.

Usprkos pozitivnom trendu opadanja stope softverskog piratstva u BiH, financijska je šteta povećana, što se objašnjava rastom informacijsko-tehnološkog tržišta u zemlji. U Studiji koju je objavilo međunarodno udruženje vodećih svjetskih proizvođača poslovnog softvera BSA (Business Softvvare Alliance) navodi se da je stopa korištenja nelegalnog softvera u BiH jednaka prosječnoj stopi piratstva u zemljama regije srednje i istočne Europe. BiH, primjerice, ima nešto nižu stopu piratstva od Makedonije, Bugarske ili Srbije i Crne Gore, a višu od Mađarske, Slovenije ili Hrvatske.

U studiji je također naglašeno da bi smanjenje stope piratstva na 60 posto u razdoblju od četiri godine omogućilo otvaranje 1400 novih radnih mjesta u sektoru informatičkih tehnologija, povećanje godišnjeg prihoda u IT oblasti za novih 97 milijuna dolara i povećanje godišnjih poreznih prihoda za novih 14 milijuna dolara godišnje.

Pogledajte na vecernji.hr