Administratori, lingvisti, pravnici, asistenti i u konačnici specijalisti... Radne su to pozicije koje očekuju Hrvate u raznim institucijama Europske unije ulaskom naše zemlje u ravnopravno članstvo europskih zemalja.
>> Plaće i pozicije u institucijama EU
Prijave već u rujnu
U razdoblju od dvije godine tako će za Hrvate biti otvoreno minimalno 450 novih pozicija na navedenim poslovima na kojima će uz dovoljno upornosti moći zaraditi plaću koja doseže i 15 tisuća eura. Prvi natječaj je već otvoren i prijave se primaju do 24. srpnja. Prva prilika našim je građanima tako već otvorena, mogu se prijaviti na natječaj za administratore kroz EPSO – ispite Europskog ureda za izbor osoblja, i to na stranicama Online EU Traininga, gdje imaju prednost jer im neće konkurirati kandidati iz ostalih zemlja članica EU. Ispitni postupak za zapošljavanje traje devet mjeseci, a započinje online prijavom.
Predselekcijski ispit podrazumijeva test verbalnog, matematičkog te apstraktnog zaključivanja, kao i test procjene situacija. Iako je posjedovanje diplome nužno, ne inzistira se isključivo na određenom fakultetu, osim za pravnike. Oni pak koji se odluče prijaviti za mjesto asistenta, morat će uz navedene položiti i testove organizacijskih sposobnosti, točnosti i preciznosti te računalnu pismenost.
Prevoditelji moraju tečno govoriti materinski jezik, engleski, njemački ili francuski, a prednost imaju oni koji poznaju još jedan jezik zemalja članica Europske unije. Tako će pripravnici zaposleni na pet mjeseci zarađivati najviše 1200 eura, dok će primjerice pravnik, ekonomist, službenik za vanjske poslove koji će biti zaposlen za stalno imati plaću od 4000 do čak 15 tisuća eura.
Kako bi položili predselekcijski ispit, kandidatima se savjetuje da s pripremama počnu deset tjedana prije datuma polaganja te da vježbaju najmanje jedan sat dnevno radeći brojne simulacije samog ispita.
Brojne povlastice
Nakon predselekcijskog ispita, kandidate očekuju intervjui, radionice i još čitav niz testiranja. No, kada se izbore za radno mjesto, riječ je o poslu koji im jamči životnu karijeru, a u kojem imaju zdravstveno osiguranje, najmanje 27 dana godišnjeg, besplatne europske škole za djecu te su oslobođeni PDV-a na kupnju u prvoj godini.
ocito ovdje je konflikt interesa ovo bi trebalo proglasiti izdajom i protuustavno. Jel mi saljemo ljude u Brisel koji ce radi svoje place nama u Hrvatskoj raditi o glavi?