ISTRAŽILI SMO

Rade li studenti ili poduzeća peru novac

02.12.2001.
u 00:00
Kad bi država na studentski rad naplatila poreze, tim bi novcem mogla poboljšati našu prehranu - smatra naš čitatelj student
Pogledaj originalni članak

- Velik broj poduzeća isplaćuje plaće svojim stalno zaposlenim radnicima preko studentskih ugovora jer im je to jeftinije. Kad bi to sredila i uzela poreze koji joj pripadaju, država ne bi morala ograničavati studentska prava i prehranu - naveo je jedan student koji je Večernjem listu, ali i drugim državnim institucijama uputio dopis s nekoliko imena studenata koji mjesečno preko Student-servisa zarade i do 10.000 kuna.

- Pretpostavimo li da student radi 22 radna dana u mjesecu po prosječnoj cijeni studentskog rada oko 20 kuna po satu, dolazimo do prosječne mjesečne zarade od 3520 kuna. Na stranu to što ni jedan pravi student ne može raditi cijeli mjesec, čak i da to čini, ne može zaraditi dva ili tri puta više - navodi naš čitatelj.

Na to Dinko Čelan, voditelj Student-servisa zagrebačkog Studentskog centra odgovara:

- Student-servis jedan je od tri potpisnika ugovora, uz studenta i poslodavca. Ne ispitujemo visinu uplata niti smo ovlašteni nadzirati poslovanje poslodavaca koji se koriste studentskim radom. Ne znam za takve slučajeve, ali ne bi me iznenadilo da ih ima jer postoje takve zarade na tržištu - komentira Dinko Čelan i dodaje da je Student-servis otvoren za suradnju svim državnim institucijama.

- Poslujemo u skladu sa zakonom - napominje Čelan te objašnjava da preko servisa godišnje radi između 24.000 i 26.000 isključivo redovitih studenata. Oko 5000 studenata radi samo jedanput u godini, nekoliko tisuća sklopi dva ugovora, a samo mali broj studenata, ni dvadesetak, dodaje Čelan, sklopi više od 12 ugovora u godini.

Sva zarada koju Student-servis ostvari, a ove se godine očekuje prihod od 40-ak milijuna kuna, odlazi za financiranje studentskog standarda i prehrane, pa od Student-servisa imaju koristi i studenti i poslodavci. Poslodavcima se isplati povremeno zapošljavati studente jer na njihov rad ne plaćaju poreze i doprinose već samo 12 posto provizije.

Student-servis surađuje s oko 16.000 poduzeća, a vrijednost ugovorenih poslova što ih obave studenti do kraja bi godine mogla doseći 400 milijuna kuna, na koje su poslodavci platili samo proviziju.

Ljubica Gatarić

Pogledajte na vecernji.hr