Sudac Antonetti

Radi četiri dana tjedno, a onda bježi kući u Pariz

Radi četiri dana tjedno, a onda bježi kući u Pariz
30.05.2013.
u 14:56
Praljka je često navodio na razgovor o umjetnosti i filozofiji. Nije se slagao sa svim teškim optužbama u slučaju Šešelj
Pogledaj originalni članak

Presuda šestorici Hrvata morala je biti objavljena sredinom tjedna – srijeda je izvrstan izbor – jer francuski sudac Jean-Claude Antonetti, neslužbeno, ne radi petkom ili ponedjeljkom. Obavezni produljeni vikend, kažu upućeni, provodi u Parizu.

No 71-godišnji predsjednik sudskog vijeća, koji je u slučaju Prlić i ostali imao izdvojeno mišljenje o krivnji, ne izdvaja se od drugih kolega samo po tom hiru. U sudnici je i te kako često znao skrenuti s teme rasprave i upuštati se u filozofske debate. U Slobodanu Praljku našao je zahvalnog sugovornika na temu umjetnosti.

– Piše u vašem životopisu da ste režirali i Brechtove drame – upitao je tako Praljka:

– Jeste li se služili predloškom iz 1922. ili iz 1924.?

– Kako to da ste dobili dopuštenje režirati u kazalištu i “Paklenu naranču” kad je autor zabranjivao izvođenje svoje drame u bivšim komunističkim zemljama? – zanimalo je Antonettija.

>> Stojić se ironično smijao, Prlić je pisao bilješke, a Praljak odmahivao

Afere s novcem

Puno su neugodnija pitanja na koja je on sam morao odgovarati kad se njegovo ime spominjalo u kontekstu istrage o nezakonitom financiranju stranke francuskog predsjednika Jacquesa Chiraca, čiji je bio savjetnik za pravosuđe od 1998. do 2002., i trošenju proračunskog novca u privatne svrhe. Kako su tada pisali mediji, nekadašnji premijer Alain Juppé bio je umiješan u ilegalno financiranje stranke, a cijeli je skandal zataškala Elizejska palača poduzimajući sve da istraga protiv Juppéa ne bude pokrenuta. Pritom im je, kažu, kao “sanitarni kordon” služio i Antonetti.

Pazi na zdravlje

Njegov odlazak u Haag 2003. nije tekao glatko. Prvo je bio predložen, onda su se Francuzi dva puta predomišljali. U sudnici je odrešit, nema popuštanja. Baš kako se ne da smesti tužiteljskim upadicama i zahtjevima, ne libi se davati izdvojena mišljenja.

Naime, predsjeda sudskim vijećem i u slučaju protiv Vojislava Šešelja. Kad je ovaj tražio da ga se oslobodi jer “tužiteljstvo nije dokazalo krivnju”, odbio je, ali je u nekim točkama također imao izdvojeno mišljenje. Kad je riječ o bolestima, iznimno je oprezan. Miloševićeva smrt mu je upozorenje, kaže. Dajte pacijentu liječnika kojeg želi, dajte mu Rusa, inzistirao je na suđenju Šešelju.

>> Sve o presudi čitajte u našem specijalu

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.