– Novac i vraćanje dozvola za proizvodnju koje samo izgubili omogućila bi nam ponovni start i poslovanje iz kojeg bismo se mogli financirati. A ne vjerujem da država nema novca – kaže sindikalna povjerenica u Imunološkom zavodu Lidija Jagarinec. Radnici su jučer prosvjedovali pred Vladom protiveći se bilo kakvoj privatizaciji i tražeći da Imunološki ostane u rukama države.
– No, bez obzira na želju radnika, poštovat ćemo odluku Vlade – ističe L. Jagarinec.
Naš sugovornik iz Vlade kaže kako je očito da zaposlenici ne žele nijednog vlasnika te da se opet očekuje pomoć države. Dodaje da to nije jedini slučaj, ali to više ne može biti praksa. Imunološki zavod zbog kredita je založio svu imovinu i bez dodatnog novca teško se može izvući, kaže naš sugovornik, pa bi, ne prihvati li se ulagač, rješenje moglo biti samo stečaj.
I jedan od osnivača Visia Croatice Đuro Lubura čudi se što radnici Imunološkog zavoda i dalje za vlasnika žele državu, koju su optuživali da ih neulaganjem i nebrigom već dvadeset godina uništila. Jagarinec, pak, tvrdi da je to zato što su prije imali nesposobne uprave, a sadašnja na čelu s Marijem Meštrovićem iz Ministarstva gospodarstva vrlo je učinkovita.
Iako je novi vlasnik Imunološkog trebao biti potvrđen na jučerašnjoj sjednici Vlade, to se nije dogodilo. Zbog zahtjeva DORH-a, Visia Croatica treba do sutra predati dodatna objašnjenja vezana uz odnos Visia Croatice komanditnog društva i d.o.o. te objašnjenje vezano uz zaštitu ulagača. Lubura potvrđuje da je to spremno te da je i njima u interesu da sve bude transparentno. HALMED bi u kontrolu Imunološkog trebao doći 8. lipnja, a tada će se i znati hoće li biti vraćene dozvole za krvne pripravke i bakterijska cjepiva, bez čije proizvodnje Imunološki ne može opstati.
Da imamo normalnu Vladu do te situacije uopće ne bi ni došlo...