stečajni zakon

Radnicima 6 plaća nakon stečaja i ako u stečajnoj masi nema novca

Foto: 'Zeljko Lukunic/PIXSELL'
Radnicima 6 plaća nakon stečaja i ako u stečajnoj masi nema novca
16.02.2012.
u 12:00
Banke se uvijek uspiju naplatiti iako često svjesno daju rizične kredite.
Pogledaj originalni članak

Najava Radimira Čačića da Vjesnik ide u stečaj samo je početak masovnog otvaranja stečajeva jer, kako je rekao, ista sudbina čeka sve državne tvrtke u velikim dugovima.

Poplava stečajeva

“Svuda ćemo se držati zakona”, rekao je Čačić, a kako zakon kaže da se stečaj mora pokrenuti maksimalno 90 dana od trenutka kada tvrtka više nije u stanju isplaćivati plaće, poreze i druge obveze, poplava stečajeva sasvim je izvjesna. Ali radnici više ne bi trebali biti zadnja rupa na “stečajnoj svirali” jer je Vlada po hitnoj proceduri u Sabor poslala izmjene stečajnog zakona koje će radnicima jamčiti bolju zaštitu.

Dosad je država jamčila isplatu plaća zarađenih u tri mjeseca koji su prethodili stečaju, a odsad će im biti zajamčena isplata još triju plaća (u visini prosječne plaća u RH) bez obzira na to ima li za to novca u stečajnoj masi.

– To radnike i stvarno stavlja u prvi isplatni red – rekao je Čačić i dodao da država više neće tolerirati dosadašnju praksu neotvaranja stečajeva u zakonskom roku.

– Možemo biti pretenciozni i misliti da država funkcionira, ali činjenica je da tvrtke koje zapadnu u probleme ne idu u stečaj nakon zakonom predviđenih 90 dana. Kriva je i država i uprave koje pokušavaju spasiti te tvrtke, ali i, doduše najmanje, radnici koji se nadaju spasu sve dok ne bude prekasno kao u slučaju Dalmacijavina – rekao je Čačić.

Izmjene zakona pozdravio je i sindikalni vođa Ozren Matijašević kojemu je, kaže, dosta dosadašnje prakse.

– Sada će radnici zaista biti u prvom isplatnom redu. Doduše, to su bili i prije, ali samo na papiru. Naime, praksa je pokazala da u najvećem broju slučajeva radnici svoja potraživanja nastala prije stečaja nikad ne naplate iako su po zakonu prvi u redu. Puno lakše i prije radnika namire se razlučni vjerovnici, mahom banke koje na nekretninama tvrtki u stečaju imaju upisana založna prava – objašnjava Matijašević.

Stoga Vladi, koja je ionako već najavila potpuno novi Stečajni zakon, predlaže još radikalnije izmjene – prvo bi se naplatili radnici i država, a tek onda ostali vjerovnici.

Ideje na razmatranju

– I mali i veliki vjerovnici trebaju biti u ravnopravnom položaju. Zašto bi u prednosti bile banke koje daju rizične kredite jer znaju da će se ipak nekako uspjeti naplatiti. Neka preuzmu rizik jer ionako u Hrvatskoj jako dobro zarađuju od kamata – smatra Ozren Matijašević.

Slične ideje, doznajemo, već se i razmatraju u Ministarstvu gospodarstva.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

Avatar Matija22
Matija22
12:39 16.02.2012.

taj čačić je ko i onaj kerum ..sječam se kad sam tražio posao prije 3-4 godine i ko cibone ima neki kerumov dučan ko konzum i došao tamo na razgovor za posao kažu tamo plača ti je 2500 kuna plus da radiš i subotom rekoh hvala doviđenja to mi je bila najmanje ponuđena plača gdje sam negdje tražio posao ..sramota da takvi otvaraju firme po hrvatskoj ,a on će gradit hotele i vozit ferari na mojoj kičmi e nečeš

TR
trofaznijudeomasonskikomunjara
12:39 16.02.2012.

Napokon jedan pravi korak u pospremanju ovog nereda.

Avatar bambam
bambam
12:14 16.02.2012.

Zanimljivo je da Cacic predlaze da tvrtke idu u stecaj za 90 dana... kad se zna da place u njegovim firmama kasne po 6 mjeseci.