Brodogradilišta

Radnicima koji odu u škver u Kini veće plaće

Foto: Nel Pavletić/Pixsell
Radnicima koji odu u škver u Kini veće plaće
20.05.2011.
u 12:00
Ideja je 3. maj, Kraljevicu i Brodotrogir povezati s kineskim brodogradilištima te na Dalekom istoku imati serijsku proizvodnju
Pogledaj originalni članak

I prije kraja lipnja, do kada bi tvrtka Danka Končara trebala preuzeti tri hrvatska brodogradilišta, Končar će kupiti jedno kinesko brodogradilište i povezati ga s hrvatskima.

Kratka lista

Zasad postoji kratka lista, odnosno uži izbor kineskih brodogradilišta, ali Končarov sin Nenad, koji operativno vodi cijelu priču oko brodogradilišta, zasad ne otkriva o kojim je točno brodogradilištima u Kini riječ. Ideja je 3. maj, Kraljevicu i Brodotrogir povezati s kineskim brodogradilištima (u planu je preuzimanje više škverova u Kini) te na Dalekom istoku imati serijsku proizvodnju, a hrvatskim škverovima koristiti se za gradnju prototipova brodova, ponajprije zbog velikog znanja o gradnji brodova koje Kinezima nedostaje. Potvrdio nam je to Nenad Končar, sin vjerojatno najbogatijeg Hrvata Danka Končara, čija tvrtka Jadranska ulaganja želi privatizirati tri hrvatska brodogradilišta.

– Kineska akvizicija ne znači ukidanje hrvatskih brodogradilišta niti ukidanje radnih mjesta u hrvatskim škverovima nego baš naprotiv – više je puta tijekom razgovora ponovio Nenad Končar.

U Kini se, nastavio je, izgradi gotovo polovica svih brodova u svijetu. Od 2010. godine u toj je najvećoj zemlji na svijetu, rekao je Končar, proizvedeno 1300 brodova, a u Hrvatskoj tek petnaest.

– Naručitelji brodove grade u Kini zbog jeftine cijene, a hrvatska i kineska brodogradilišta zajedno mogu ponuditi i dobru cijenu i kvalitetu – uvjeren je Končar te dodaje kako je kupnja brodogradilišta u Kini ulaznica za tržište koje je hrvatskim škverovima sada zatvoreno. Kineski brodograditelji, dodao je Končar, nisu educirani poput hrvatskih i nedostaje im znanja u tom poslu, a vlasnici brodogradilišta u Kini uglavnom su Južnokorejci ili pak Japanci.

Kako bi se u kineska brodogradilišta unijelo hrvatsko znanje, nakon što preuzme hrvatske škverove, Končar u Kinu planira poslati rukovodeći kadar, ali i radnike varioce koji bi po tri mjeseca radili u toj zemlji, i to za znatno veću plaću nego u Hrvatskoj. Koliko bi ta plaća točno iznosila, Končar zasad ne otkriva jer kaže kako se na tim izračunima još radi. Nakon što preuzme hrvatske škverove, u njih kani uvesti novosti.

– Osim brodova, u njima će se, primjerice, graditi i čelični mostovi koji su dugotrajniji od onih armiranobetonskih – objasnio je Končar, koji obećava da će radnici u hrvatskim škverovima imati više posla nego što je to sada slučaj.

Hoće Brodarski institut

Napomenuo je kako su brodogradilišta nekad 30 posto svoje proizvodnje imala izvan osnovne djelatnosti i upravo takav način poslovanja u njih želi vratiti. Najveće gubitke naša brodogradilišta, nastavio je, imaju zbog tečajnih razlika i poskupljenja čelika, a to se moglo amortizirati tzv. hedgiranjem, odnosno strategijom umanjivanja rizika.

– Takve su pogreške nedopustive. I tko je za njih kriv, nitko – poručio je Nenad Končar, koji otkriva kako su zainteresirani i za Brodarski institut kao mjesto znanja, ali kako on nije prodaju.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 30

BA
barbaizamerike
15:05 20.05.2011.

nista novo u svitu vec videno.investitor kupi tvornicu sa imenom i onda stari radnici idu u kinu i obucavaju kineze i kad kinezi savladaju poso i ispeku zanat radnicima otkaz a tvornica se zatvori.tako su zatvorene mnoge tvornice u americi i onda radnici ostali bez posla.tako ce vjerovatno biti i u hrvatskoj a vlasnicima ce ostati vrijedna zemlja od brodogradilista gdje ce moci graditi marine i turisticke objekte.bumo vidili sto kazu zagorci

UK
Ugo Kajvez
15:34 20.05.2011.

Brodogradišta MORAJU ostati u dijelomičnom vlasništvu, lokalne društvene zajednice i zapolenika ...........

CH
chemica
14:26 20.05.2011.

Čovjeku s ovakvim junačkim prezimenom jednostavno treba vjerovati. Domoljubni izrodi su zahvaljujući svojoj genetski uvjetovanoj nesposobnosti upropastili ama baš sve čega su se dotaknuli pa da naši opet pokušaju. Krajnje je vrijeme. Namiriše se domoljubi, razrušiše nam domovinu pa sada opet treba početi stvarati. Tko će drugi nego naš Končar.