MIGRANTSKA KRIZA

Radončić: U Grčkoj se 100 tisuća ilegalnih migranata sprema ka BiH i Hrvatskoj

Foto: ELIAS MARCOU/REUTERS/PIXSELL
Prosvjed izbjeglica i migranata u Grčkoj
Foto: ELIAS MARCOU/REUTERS/PIXSELL
Privremeni izbjeglički kamp u Grčkoj
17.02.2020.
u 15:17
"To je velik izazov i ja sam upozorio sve naše europske prijatelje da moraju pomoći BiH jer nemamo dovoljno graničnih policajaca, materijalno-tehničkih sredstava, dronova i termovizijskih kamera. Naša granica je veoma porozna"
Pogledaj originalni članak

Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Fahurdin Radončić ustvrdio je u ponedjeljak kako najmanje 100 tisuća ilegalnih migranata trenutačno čeka priliku krenuti iz Grčke ka Bosni i Hercegovini na putu za Hrvatsku te je upozorio kako njegova zemlja nema snage ni kapaciteta sama se nositi s tim izazovom.

"To je velik izazov i ja sam upozorio sve naše europske prijatelje da moraju pomoći BiH jer nemamo dovoljno graničnih policajaca, materijalno-tehničkih sredstava, dronova i termovizijskih kamera. Naša granica je veoma porozna i očekujem da ćemo nakon tri godine spavanja kao društvo shvatiti da to nije proces kao elementarna nepogoda od nekoliko mjeseci, već proces koji će trajati nekoliko desetljeća", kazao je Radončić novinarima.

Ocijenio je kako je pred BiH izazov da iskoristi sve svoje kapacitete, od lokalne do državne razine, te zatraži međunarodnu pomoć kako bi se suočila s ovom krizom.

Radončić je podsjetio kako Granična policija BiH već dugo ima veliki problem nedostatka kadra. Po njegovim riječima, u toj službi zaduženoj za zaštitu granice sada nedostaje najmanje 1200 ljudi, a u praksi to znači kako jedan policajac mora ima odgovornost nadzirati čak 25 kilometara granične crte, što je nemoguće.

Najveći problem je nedostatak novaca za zapošljavanje novih ljudi pa je Radončić ranije zatražio pomoć lokalnih zajednica. Tu činjenicu prvi je potvrdio gradonačelnik Banje Luke Igor Radojičić, koji je kazao kako je začuđen činjenicom da državni ministar traži od općina novac za financiranje djelovanja tijela viših razina vlasti.

"Banja Luka naravno nema predviđena sredstva za to niti znam kako bismo uopće planirali takva sredstva. Neobična, da ne kažem nenormalna situacija, ali ovo je inače čudna zemlja, pa je onda i to čudno", kazao je Radojičić prošlog tjedna.

Radončić se na ovaj neuobičajeni zahtjev odlučio procijenivši kako je to jedini način da svi pokažu solidarnost i sudjeluju u suočavanju s krizom koja pogađa sve dijelove BiHn a to se najbolje vidi kada općine negoduju jer im deseci migranata šeću po ulicama.

"Očekujem solidarnost lokalnih zajednica i to je test koliko doista volimo i štitimo BiH, koja se štiti na granicama. Bolje da se netko odrekne malih benefita i pomogne svoju BiH i zaštiti od velike migrantske krize koja nosi ogromne sigurnosne rizike", kazao je u ponedjeljak ministar sigurnosti BiH objašnjavajući još jednom svoj zahtjev.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 10

AA
aabbcc
17:29 17.02.2020.

ilegalnih migranata __ Vazno je da vise nema ratom progonjenih i ugrozenih izbjeglica a za migrante bas nas briga.

BL
Blomberg
17:55 17.02.2020.

Zatvarajte granice nek Evropa prica sto hoce , ali ovo je opasnost za nasu drzavu. Ako treba postaviti oklopnjake na granicu, nije se tu za igrati protiv tih masa ako nagrnu.

Avatar Balcanicus
Balcanicus
06:42 18.02.2020.

Žilet žica i minska polja. Migrante je najlakše zaustaviti u Grčkoj ili Makedoniji. Kada uđu u Srbiju i BiH onda je kasno.