Djevojke iz Riyada

Rajaa Alsanea: Ispod burki su emotivna bića

Foto: 'HAIDER SHAH'
'Saudi female writer Rajaa al-Sanea, who authored the widely published novel Girls of Riyadh, attends a discussion session on the second day of the International Festival of Literature in Dubai on Feb
Foto: ' '
'KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA'
Foto: ''
'Djevojke iz Riyada'
11.12.2011.
u 12:00
Autorica knjige "Djevojke iz Riyada", koja se u njezinoj domovini prodaje na crno, poput alkohola i droge, živi u Saudijskoj Arabiji i radi kao zubarica. Ispričala nam je kako je bila pod žestokim pritiskom kad je objavila knjigu
Pogledaj originalni članak

– Da, moj je moj roman izazvao pravu revoluciju u arapskom svijetu i postao hit na Zapadu. Ali ne smatram se heroinom ni književnicom. Ja sam samo stomatologinja, a moj je cilj bio iznijeti činjenice o društvu i teškom položaju žena u Saudijskoj Arabiji – kazala je u ekskluzivnom razgovoru za Večernji list autorica romana Djevojke iz Riyada Rajaa Alsanea.

– Nikada se nisam bojala niti ću se ikada bojati jer, kako kaže arapska poslovica, "onaj tko šuti na nepravdu, nijemi je sotona", a ja ne želim biti sotona – ističe Rajaa.

Roman "Djevojke iz Riyada", koji je sablaznio Saudijsku Arabiju, često nazivan saudijskom inačicom Seksa i grada, govori o četiri mlade djevojke čiji život određuju dva sasvim suprotna utjecaja – tradicionalizam njihove zemlje i odgoja te fenomen globalnih trendova. U svom hrabrom prvijencu Rajaa Alsanea otkriva društvene i ljubavne probleme četiriju djevojaka iz društvene elite u saudijskom gradu Riyadu.

Nije zadirala u islam

S obzirom na to da su radikalni vjerski vođe u Saudijskoj Arabiji bili protiv objavljivanja njezina romana, bilo joj se teško uopće odlučiti na takav potez.

– Naravno da je bilo izuzetno teško uopće izaći s takvim romanom. Jer religiozni su ekstremisti moj roman proglasili blasfemičnim i pozvali da se zabrani njegovo objavljivanje. Uspjeli su zabraniti roman, ali se on ipak nastavio prodavati, ali ilegalno. Poput droge i alkohola u Saudijskoj Arabiji. Iako sam bila pod velikim pritiskom dok sam pisala, nisam htjela odustati jer sam u svom romanu htjela opisati težak položaj žena u Saudijskoj Arabiji, s nadom da će objavljivanje moga romana promijeniti nešto nabolje. Nikada nisam zadirala u načela islama i zato se nisam bojala – ističe Rajaa.

Prije objavljivanja romana "Djevojke iz Riyada" nije vjerovala da će postati hit. Bojala se da neće biti objavljen ni u Saudijskoj Arabiji pa ni u ostalim arapskim zemljama.

– Nadam da se Hrvatima sviđa moj roman jer sam bila uvjerena da ljudi na Zapadu neće biti zainteresirani. Naime, ja sam studirala u SAD-u, kao i mnoge druge Saudijke i Saudijci, i vidjela sam da nas zapadnjački svijet još uvijek doživljava ili romantičarski, kao zemlju 1001 noći u kojoj bradati šeici sjede u šatorima okruženi svojim haremskim ljepoticama, ili politički, kao zemlju u kojoj su rođeni Bin Laden i drugi teroristi, zemlju u kojoj su žene odjevene u crno od glave do pete. Zbog takvog stava Zapada prema nama znala sam da će biti vrlo teško, ako ne i nemoguće, promijeniti ovakve stereotipe – kaže Rajaa.

Zgroženi tradicionalisti

Njezin je roman bio brzo prihvaćen na Zapadu jer je pisala o homoseksualizmu, predbračnim romansama i konzumaciji alkohola. Objavljivanje istine o društvu Saudijske Arabije zgrozile su tradicionaliste u toj zemlji, ali i zaintrigirale saudijske muškarce, koji su zapravo željeli doznati više o životima djevojaka u njihovoj zemlji.

Djevojke su tako blizu, ali ipak toliko skrivene i daleke.

– Moj roman piše i o bogatim i o siromašnim djevojkama jer i jedne i druge su u jednako teškom položaju. Iako će svaki čitatelj mog romana pomisliti da je riječ o vrlo konzervativnom islamskom društvu, žene u Saudijskoj Arabiji, koje žive pod muškom dominacijom, pune su nadanja i planova, odlučnosti i snova te se duboko zaljubljuju i odljubljuju, baš kao i žene drugdje u svijetu. I one su ljudska bića koja imaju srce, dušu i osjećaje.

Moj roman Djevojke iz Riyada bio je poticaj mnogim ženama u Saudijskoj Arabiji da počnu borbu za svoj vlastiti put – ne zapadnjački, već put koji zadržava ono što je dobro iz naše kulture, a istovremeno ostavlja prostor za reforme – ističe Rajaa.

Žene u Saudijskoj Arabiji vjerojatno su u najtežem položaju od svih žena u svijetu. Ne smiju voziti automobile, izaći na ulicu bez pratnje muškarca pa čak ni otići na operaciju bez dopuštenja supruga. Zato se Rajaa bori.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 112

DR
drug
12:32 11.12.2011.

Zapad je toliko evoluirao što se tiče tabu tematike a mi kao uvjek kaskamo a za ljude iz ovakvih krajeva i da ne pričamo....poput robova...

Avatar Jack_Bauer
Jack_Bauer
13:04 11.12.2011.

Nema ničeg romantičnog u domovini Osame bin Ladena i nikakvi romani neće to promijeniti. Saudijsku Arabiju doživljavamo prije svega kao pudlicu SAD-a i jedno izopačeno društvo u kojem su raširene nasljedne bolesti zbog brakova između srodnika što je redovita i poželjna praksa. Neka napiše malo o tome a može i o trenutnoj invaziji na Bahrain ili o gušenju šijitskih prosvjeda u istočnim pokrajinama svoje zaostale kraljevine. Vjerujem joj kada kaže da ima mnogo ideja.

OB
-obrisani-
01:33 12.12.2011.

mislim, što u osnovi, dođe na isto: kenja jedno - kenja drugo