Prvi potezi koje je najavio ministar zdravstva Rajko Ostojić na konferenciji za novinare koja je održana u utorak, tijekom koje je s Federalnim ministrom zdravstva BiH Rusmirom Mesihovićem potpisao memorandum o suradnji u zdravstvu, su smanjenje listi čekanja, izmjena Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji te uvođenje reda u sustav financija. U ormaru, kaže, nije našao kosture, ali ni novac u 'kasi’.
– Situacija je dramatična! Iako podaci od siječnja do rujna ove godine pokazuju da su prihodi veći od rashoda, u stvari je riječ o igri s produljenim rokovima plaćanja – istaknuo je.
Riječ je o tome da se računi za transplantacije plaćaju u 90 umjesto u 30 dana, lijekovi na recept u 180 umjesto 120 dana, a skupi lijekovi u roku od 90 umjesto ugovorenih 30 dana.
– Dospjele obveze su krajem rujna iznosile 450 milijuna kuna, no, ako bi se poštivali rokovi plaćanja i Zakon o fiskalnoj odgovornosti, onda bi te obveze u stvari iznosile 2,1 milijardu kuna i iznosile 50, a ne 10 posto ukupnog duga kao što je to prikazano – upozorio je Ostojić.
Naglasio je i da su bolnice dužne 3,1 milijardu kuna, od čega 500 milijuna prema zaposlenicima.
– Inzistirat ćemo na reviziji, ne zato da nekoga optužimo, već zato što želimo čisti početak – rekao je Ostojić.
Osvrnuo se i na problem nove zgrade Klinike za tumore koja već godinu dana nije u uporabi zbog sukoba između Ministarstva i izvođača radova.
– Pokušat ćemo riješiti taj problem, no u ovom trenutku ne mogu o tome govoriti jer je u sve uključeno i Državno odvjetništvo. A tu je i problem s bolnicom Merkur u kojoj se već šest godina gradi centar za transplantacije – istaknuo je. Problem oko privatnih bolnica i poliklinika koje imaju ugovor s HZZO-om također će se, tvrdi Ostojić, naći na dnevnom redu.
– Ovo Ministarstvo neće dopustiti privatni monopol nad bilo kojom dijagnostičkom uslugom ili zahvatom – obećao je Ostojić. Već u srijedu će od ravnatelja svih bolnica zatražiti podatke o listama čekanja i razlozima njihova nastanka. – Najčešći razlog je nedostatak ugradbenog materijala, odnosno leća, stentova, proteza i slično, a pošto sada ne možemo bolnicama povećati limite, a ni liječnicima i sestrama plaće, omogućit ćemo im zadovoljstvo na rad i to u radno vrijeme prilagođeno pacijentima, što znači da će bolnice raditi i popodne – najavio je Ostojić i dodao da će se svakako raditi na "uvođenju" dnevnih bolnica za sve minimalno invazivne zahvate za koje je takav oblik liječenja dostatan.
Inače suradnja Ministarstva zdravstva s ministarstvom BiH provodit će se u 12 točaka, a ključna je suradnja u transplantacijskom programu u kojem je Hrvatska postala prva europska zemlja po broju presađenih bubrega i jetre.
27.12.2011. u 19:36h žak je napisao/la: _______________________ apsolutno nebitno tko je gdje rođen, no, brkaš Ostojiće; ovaj je rođen u Zagrebu.