Raspada se koalicija koja podržava vladu Janeza Janše. Iz nje je izašla Građanska lista Gregora Viranta, predsjednika parlamenta i nekadašnjeg Janšinog ministra uprave. Virant više neće biti predsjednik Državnog zbora.
Ipak, Janšina vlada vjerojatno će opstati kao neka vrsta tehničke ili manjinske vlade, očekuju analitičari u Sloveniji. Virantova dvojica ministara, ministar financija Janez Šušteršič i ministar pravosuđa i uprave Senko Pličanič dat će ostavke, najavljeno je, ali slovenski ustav obavezuje ih da obavljaju svoju dužnost sve dok ne budu imenovani novi ministri. Zbog procedure možda ipak uskoro ne bude prijevremenih izbora koji bi odgodili ulazak Hrvatske u EU s 1. srpnja, možda je još moguće da Slovenija provede ratifikaciju hrvatskog pristupnog ugovora.
Katastrofalan rejting Janše i Jankovića
Jedan od članova vladajuće koalicije kao lider Desusa i ministar vanjskih poslova Karl Erjavec ističe i to pitanje kao važno u ovom trenutku, kad se očekuje novi sastanak financijskih stručnjaka dviju zemalja 29. siječnja, a onda i sastanak Erjavca s ministricom vanjskih poslova RH Vesnom Pusić. U trenutku kad su u Sloveniji objavljena otkrića kako imovina Janeza Janše i Zorana Jankovića nije u skladu s onim što su prijavili u imovinskim karticama, Janša je, ocjenjuje se, bio raspoložen za prijevremene izbore. Međutim, anketa lista Delo, provedena nakon toga, pokazala je da je rejting Janšina SDS-a pao s 14,5 u studenom na svega 11,7 posto u siječnju, prvi su i dalje socijaldemokrati s Igorom Lukšičem, a sam Janša zajedno s Jankovićem drži začelje na ljestvici popularnosti političara, sa svega 2,37 posto podrške.
Osim jako uzdrmanog Janše, otkrića Antikorupcijskog povjerenstva dovela su do sunovrata političke karijere Zorana Jankovića, podršku su mu otkazali njegovi politički mentori, Janez Stanovnik i Milan Kučan kao i novi predsjednik Borut Pahor, koji je u ovom trenutku najpopularniji političar. Jankovića zato mnogi vide politički mrtvim, traži se da odstupi s mjesta ljubljanskog gradonačelnika, a može se lako predvidjeti i da će njegova stranka Pozitivna Slovenija, koja ima najviše zastupnika u Državnom zboru, nestati s političke scene.
Moguće je provesti ratifikaciju hrvatskog pristupnog ugovora
Na dan kad je istekao ultimatum Gregora Viranta Janezu Janši da odstupi, u Sloveniji je štrajkalo gotovo 100 tisuća zaposlenih u javnom sektoru zbog smanjenja plaća 5 posto. Nisu radile škole, vrtići ni državna uprava, štrajkali su i policajci, carinici i vatrogasci, u bolnice su primani samo hitni slučajevi. Ustavna odredba u Sloveniji, prema kojoj ministri u ostavci moraju obavljati svoju dužnost sve dok ne budu imenovani novi, postaje ključna za opstanak slovenske vlade. Naime, očekivani izlazak Gregora Virant i njegove stranke, Građanske liste, iz vladajuće koalicije te ostavka dvojice Virantovih ministara tako ne bi značila i pad vlade Janeza Janše, što znači i da je moguće provesti ratifikaciju hrvatskog pristupnog ugovora.
Doslo je vrijeme za naplatu. Slovenija sa svojom pohleposcu propada sve vise, tone brze od podmornice, i poslije svega sto su napravili Hrvatskoj, ne zalim ih. Pad Slovenske vlade, drzat ce Hrvatsku jos dugo od ponora zvana Europska Unija.