Kako pokazuju podaci Integracijskog barometra Austrijskog fonda za integraciju (ÖIF) stranaca u austrijsku sredinu kojeg ova državna ustanova redovno provodi u suradnji s austrijskim Institutom za ispitivanje javnog mnijenja Peter Hajek Public Opinion Strategies, najnovije istraživanje je pokazalo da se je raspoloženje Austrijanaca prema doseljenicima znatno pogoršalo. Čak dvije trećine odnosno 75 posto ispitanika s austrijskim državljanstvom, starijih od 16 godina od njih tisuću, koliko ih je sudjelovalo u anketi izjavilo je da je suživot s doseljenicima (67 posto) odnosno izbjeglicama (68 posto) “loš ili vrlo loš”.
To je, kako pokazuje anketa, “jedan značajan porast” lošeg raspoloženja Austrijanaca prema strancima u odnosu na anketu provedenu u travnju prošle godine. Tada je suživot s doseljenicima negativno ocijenilo 47 odnosno 45 posto anketiranih austrijskih državljana. Njih 67 posto posebno je negativno vrednovalo suživot s muslimanima, što je porast za sedam posto u odnosu na travanj 2022. godine, kada je tako mislilo njih 60 posto. Jedina “pozitivna iznimka” smatraju stručnjaci bila je prošle godine solidarnost s ukrajinskim izbjeglicama na početku agresije Rusije na Ukrajinu.
Anketa je također pokazala da su Austrijanci zabrinuti da bi zbog rata u Ukrajini mogli opet biti konfrontirani s novom izbjegličkom krizom, sličnoj onoj iz 2015. godine. Lani u travnju ta je problematika mučila tek 20 posto Austrijanaca, dok u međuvremenu njih čak 32 posto , kako je izjavilo, “vrlo često” misli o tome. Kako se navodi u istraživanju, koje je danas objavio dnevni list Österreich, slična je situacija i kada se radi o strahu Austrijanaca prema širenju islama u ovoj alpskoj zemlji (porast od 24 na 31 posto), kao i sukobima između migrantskih skupina (porast s 19 na 27 posto). Kako je pokazala analiza navedenih podataka, posebno pogoršanje suživota sa strancima zabilježeno je u javnom prostoru (71 posto), posebice na ulicama i trgovima, te u stambenim okruzima (65 posto) i školama (47 posto).
Austrijska ministrica za integraciju Sussane Raab je rekla kako integracijski barometar “jasno pokazuje da je pandemija korone mnoge brige prekrila, koje su sada ponovno postale vidljive, jednako kao i zabrinutost o ponovnom izbjegličkom valu poput onog 2015. godine”.
Napomenula je kako uspješna integracija uvijek ovisi o broju ljudi koji dođe u Austriju. “Stoga Europa mora zajednički zaustaviti ilegalnu migraciju. Samo tako možemo osigurati da integracija dugoročno funkcionira, da se naše zajedničko društveno jedinstvo ne poljulja i da svaki izbjegli, koji stvarno treba zaštitu, zaštitu i dobije”, stoji u jednom od ministričinih izvješća.
“Dvije trećine, odnosno 75%” - nekad novinari nisu znali pravopis, sad ne znaju ni matematiku