alarmantni podaci

Raspoloživost kokaina u Europi na nezapamćenoj razini: Do njega nikada nije bilo lakše doći

Foto: Ben Birchall/PA Images/PIXSELL
English Channel drugs seizure
Foto: Ben Birchall/PA Images/PIXSELL
English Channel drugs seizure
Foto: Ben Birchall/PA Images/PIXSELL
English Channel drugs seizure
22.09.2020.
u 14:40
Potrošači i preprodavači okrenuli su se istodobno crnim tržištima na internetu, platformama društvenih mreža i uslugama za dostavu proizvoda u kuću
Pogledaj originalni članak

Kokain nikada nije bio toliko lako dostupan u Europi kao sada, upozorava Europski centar za monitoring droga i ovisnosti o drogama (EMCDDA), ističući da je 2018. zabilježen rekordan broj zapljena pošiljki kokaina te da je kokain sve manje miješan s drugim supstancama dok mu je cijena stabilna.

„Indikatori pokazuju da je raspoloživost kokaina u Europi na nezapamćenoj razini”; upozorava europska agencija u svojem godišnjem izvješću objavljenom u utorak, koje se temelji na podacima za 2018. koji su najrecentniji.

Zaplijenjeno je rekordnih gotovo 181 tona kokaina, više od 40 tona više nego 2017., godine koja je također bila rekordna. Broj zapljena je također rekordan i iznosi 110.000.

Istodobno, već deset godina raste čistoća te droge, dok joj maloprodajna cijena ostaje stabilna.

Kokain je 2018. koristilo 4,3 milijuna Europljana i druga je najpopularnija droga u Europi nakon kanabisa, te glavni nezakonit stimulans.

Proizvodi se od lišća koke, uglavnom u Kolumbiji, Boliviji i Peruu.

Agencija upozorava da kokain ima i sve veću ulogu u problemima povezanim s drogama u Europi, odnosno nasilju.

Kriminalne skupine pak diverzificiraju svoje taktike: zapljene lišća koke sugeriraju da u Europi postoje i laboratoriji za proizvodnju kokaina.

Najveće pošiljke kokaina zaplijenjene su 2018. u Belgiji (53 tone), Španjolskoj (48 tona) i u Nizozemskoj (40 tona), zemljama čije su luke tradicionalno glavni ulaz za kokain u Europu.

Europska agencija zabrinuta je i zbog infiltracije skupina organiziranog kriminala u logističke lance opskrbe, pomorske rute i velike luke.

Osim kokaina, agencija upozorava i na povećanje broja zapljena velikih pošiljki smole kanabisa te sve više heroina transportiranog morskim putevima.

U izvješću se analizira i utjecaj epidemije covida-19 na tržišta droge.

Zbog gotovo opće karantene u Europi pao je zračni transport droga, ali se krijumčarenje morskim putem nastavilo na razinama prije pandemije.

Potrošači i preprodavači okrenuli su se istodobno crnim tržištima na internetu, platformama društvenih mreža i uslugama za dostavu proizvoda u kuću.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.