RASPRAVA U HOK-U

Bez suradnje gospodarstva i obrazovanja nema kvalitetnih strukovnih škola

Foto: Marko Mrkonjić/PIXSELL
Bez suradnje gospodarstva i obrazovanja nema kvalitetnih strukovnih škola
18.04.2016.
u 15:34
Ranogajec: Mi inzistiramo da se u reformu krene odmah jer nova tržišta možemo osvojiti jedino kvalitetno obrazovanom radnom snagom
Pogledaj originalni članak

Gospodarstvo razvijenih zemalja ulaže u razvoj ljudskih potencijala pa je strukovno obrazovanje dobilo središnje mjesto u europskoj politici. Hrvatski obrazovni sustav se mora prilagoditi i početi pratiti razvoj novih tehnologija i sustav rada ­ kazao je na današnjoj raspravi o kurikularnoj reformi i reformi strukovnog obrazovanja domaćin predsjednik Hrvatske obrtničke komore Dragutin Ranogajec. Naglasio je važnost uvođenja znatno većeg broja sati praktične nastave u odnosu na teorijski dio u strukovnim školama.

- Mi inzistiramo da se u reformu krene odmah jer nova tržišta možemo osvojiti jedino kvalitetno obrazovanom radnom snagom. Mora se osigurati interakcija gospodarstva i obrazovanja ­- naglasio je Ranogajec.

Voditelj Strategije razvoja obrazovanja prof.dr. Neven Budak smatra da se "mora voditi računa o kvaliteti nastavnika i to ne samo nastavnika strukovnih nego i opće obrazovnih predmeta. Inače, prema prijedlogu reforme strukovnog obrazovanja o kojem su govorili dr. Boris Jokić, voditelj kurikularne reforme, i Mirela Lekić iz Odsjeka HOK­a za obrazovanje i članica radne skupine zakurikulum strukovnog obrazovanja, u trogodišnjim strukovnim školama dramatično se mijenja odnos teorijskog učenja i praktičnog rada. Tako bi se praktično učenje povećalo gotovo do 75 posto nastave, a u četverogodišnjim strukovnim školama učenici bi najprije upisali područje, a tek u trećem razredu zanimanje. Primjerice, upisali bi se u područje strojarstva a u trećem razredu odabrali zanimanje strojarski tehničar.

- Svrha strukovnog obrazovanja mora biti stjecanje znanja i kompetencija za tržišta rada, ali mora omogućiti nastavak obrazovanja kako se više nikada ne bi dogodilo da nekome to bude zapriječeno iako želi -­ istakla je Lekić. Podsjetila je da su dualni i jedinstveni model obrazovanja u strukovnim školama propali jer obrazovanje nije bilo spremno na suradnju s gospodarstvenicima i obrtnicima. Dodala je da se strukovno obrazovanje doživljava kao obrazovanje niže razine u odnosu na gimnazijsko.

Tihomir Tomčić, ravnatelj jedne od hrvatskih najboljih strukovnih škola zadarske Strukovne škole Vice Vlatkovića, upozorava da bez suradnje nema strukovnog obrazovanja.

- Gospodarstvo mora preuzeti odgovornost. Za strukovno obrazovanje treba imati dobro opremljene škole, a mora postojati i mreža škola od koje se 25 godina bježi. Ne mogu vjerovati da bi se moglo dogoditi da djeca uče obradu nekog materijala, a da taj materijal nemaju ­- kazao je Tomčić poučen dosadašnjim stanjem u strukovnom obrazovanju u kojem su konobari nošenje tacni i posluživanje gostiju učili gledanjem videa umjesto radom u kafiću ili restoranu.

Nacionalni Kurikulum Strukovno 2016-04-18

 

STRAVIČAN ZLOČIN

Majka učenice koja je bila u razredu za vrijeme napada ispričala detalje: Uletio u razred, djeca su se sakrila ispod klupa

Dječak koji je zadnji ostao u razredu je preminuo, a drugi dječak je ozlijeđen i prevezen u KBC Rebro. Bogović je ispričala kako njena djevojčica teško razgovara o napadu. "Trebalo je vremena da ona uopće poveže događaj. Iz svega se moglo saznati da je vidjela napadača, da je vidjela krv, da je vidjela napad na učiteljicu, nije vidjela nož" rekla je majka djevojčice.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

MI
miso
16:03 18.04.2016.

Pa gdje još ima nekog gospodarstva uz Hrvatskoj? Tuđman i njegovi nasljednici sve uništili, a Milanovićevi to nisu primijetili ni zaustavili. Možeš ga ... .

DO
doktorica
17:04 18.04.2016.

obrtništvo je uništeno,uvozi se sve i sva,nema više pravih majstora ili su otišli tamo gdje ih se cijeni.Ali zato imamo ljude po kancelarijama ,sve puno na gruntovnicama,katastrima,općinama,sve ide za plaće tih pisara....

Avatar delminium
delminium
17:08 18.04.2016.

Kad će netko na vlasti priznati činjenicu da vrlo malo volimo raditi a ukrasti sto vise?