INTERAKTIVNA KARTA

Rat u Ukrajini nanio veliku štetu prirodi na gotovo 1000 lokacija: 'Posljedice će se dugo osjećati'

Foto: Greenpeace/Screenshot
Karta zagađenja u Ukrajini
Foto: Stringer/REUTERS
Pictures of the Year: How Ukraine withstood Russia's assault
Foto: Stringer/REUTERS
Firefighters work to put out a fire at a residential building hit by a Russian military strike in Bakhmut
Foto: Alexander Ermochenko/REUTERS
Aftermath of shelling in Donetsk
22.02.2023.
u 11:37
Aktivisti Greenpeacea i Ecoactiona dokumenirali su više od 900 slučajeva znatne štete izazvane ukrajinskoj prirodi tijekom ruske agresije. Prema studiji, zahvaćeno je oko 20 posto zaštićenih područja Ukrajine
Pogledaj originalni članak

Greenpeace i ekološka organizacija Ecoaction priopćili su u utorak da su dokumentirali gotovo 900 slučajeva teške štete koju su prirodi u Ukrajini nanijeli ruski napadi. "Mora se posvetiti više pozornosti ovom uništavanju okoliša uzrokovanom ratom", rekao je u Berlinu Denis Zuzajev, stručnjak Greenpeacea za srednju i istočnu Europu.

Navodeći šumske požare, curenje otrovnog plina i izlijevanje nafte u Crnom moru, skupine su pozvale na hitnu uspostavu programa kako bi se pomoglo u uklanjanju opasnosti i obnovila priroda i okoliš. "Bit će potrebna značajna financijska sredstva, djelovanje i predanost obnovi prirode i okoliša", dodao je Zuzajev u izjavi. "Ova sredstva treba izdvojiti sada, a ne nakon završetka rata."

Aktivisti su predstavili i interaktivnu kartu najtežih slučajeva štete nanesene okolišu. Veliki dio štete potvrđen je satelitskim snimkama. Predstavljeni primjeri uključuju šumski požar na više od 17.000 hektara zemlje u istočnoj regiji Luhansku koji su navodno izazvali ruski projektili.

Na mnogim mjestima u Ukrajini istjecao je otrovni dim od izgaranja fosilnih goriva u elektranama, a u srpnju 2022. tim stručnjaka za zaštitu od zračenja dokumentirao je štetu u zoni isključenja oko nuklearne elektrane u Černobilu. Prema studiji, zahvaćeno je oko 20 posto zaštićenih područja u zemlji. Osim izravnog uništenja, opasnost predstavlja i dugotrajna izloženost ostacima streljiva, istaknule su organizacije.

"Rat pogađa prirodu jednako kao što pogađa ljude i infrastrukturu", rekla je Jevhenia Zasiadko, voditeljica klimatskog odjela Ecoactiona. Priroda je "tiha žrtva" pa šteta uglavnom prolazi nezapaženo, dodala je i upozorila da će se posljedice još dugo osjećati. "Obnova okoliša stoga mora biti dio ukupnih planova obnove."

Više zelenih tema pronađite na Rezolucija Zemlja!

Rezolucija portal

VIDEO Otkriveno čime je Biden ušao u ratnu zonu: Izbor prijevoznog sredstva mnoge je iznenadio

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.