IMIDŽ SILE IM JE BITAN

Može li se Rusija boriti na dva fronta? ' Već troše toliko živaca, a stiže im težak i stresan period...'

Foto: SPUTNIK/REUTERS
Russia's President Putin marks Army Day
Foto: Reuters/Pixsell
Vladimir Putin
Foto: Valery Sharifulin/REUTERS
Russian President Putin visits a medical centre in Moscow
Foto: Reuters/Pixsell
Vladimir Putin
05.12.2024.
u 14:20
Zbog rata protiv Ukrajine, Rusija ne može lako povećati svoju potporu sirijskom diktatoru Asadu. Ali Moskva ga neće ni iznevjeriti – Sirija je previše važna za Kremlj
Pogledaj originalni članak

Rusija je dugo predstavljala Alepo kao simbol vlastite snage. Upravo je ruska vojna kampanja pomogla sirijskom čelniku Bašaru al-Asadu da zauzme grad krajem 2016. nakon četiri godine borbi. Sada je Alepo pao u ruke pobunjenika u manje od četiri dana. To je udarac za Kremlj. - Rusija više nije u stanju podupirati Asadov režim kao što je to činila prije deset godina - rekao je Ruslan Sulejmanov, ruski orijentalist na Sveučilištu ADA u Bakuu, Azerbajdžan. Rusija, doduše, ponovno izvodi zračne napade na pobunjenike, ali to trenutačno nije dovoljno da ih zaustavi, rekao je Sulejmanov.

Glavna razlika od tada: od veljače 2022. Rusija je puno više zaokupljena svojim napadom na Ukrajinu. - Naravno, ruska prisutnost u Siriji se nakon toga počela smanjivati - rekao je Sulejmanov. Ruski vojni kontingent u Siriji uvijek je bio mali. Kada je Vladimir Putin 2015. godine odlučio vojno ojačati Bašara al-Asada u građanskom ratu, Rusija je prvenstveno upotrijebila svoje zračne snage. Prema procjenama, između 2000 i 4000 vojnika iz sastava kopnenih snaga poslano je na teren. Rusija nikada nije dala nikakve službene informacije. Tada je također poslan sličan broj plaćenika, poput onih iz Wagnerove skupine. Upravo su oni bili uključeni u kopnene borbe u Siriji češće nego redoviti vojnici. I oni su, u međuvremenu, prebačeni u Ukrajinu.

- Ruska strategija bila je da se sirijske, iranske i šijitske milicije bore i pruže podršku ruskim snagama, a ne obrnuto - napisali su američki analitičari Michael Kofman i Matthew Rojansky o ruskoj intervenciji. Sada su, međutim, Iran i njegove savezničke milicije poput Hezbollaha oslabljene u sukobu s Izraelom. Islamistički pobunjenici grupe Haiat Tahrir al-Sham (HTS) iskoristili su ovu priliku za napredovanje.  Može li Rusija popuniti ovu prazninu u kopnenim snagama? - Rusiji će biti vrlo teško povećati pomoć Asadu bez slabljenja vlastitih trupa u Ukrajini - rekao je za DW Pavel Luzin, stručnjak za ruske oružane snage.

Nakon napada na Ukrajinu 2022., Rusija je demantirala da želi povući trupe iz Sirije. Međutim, navodno je, prema izvještajima, prebacila neke borbene avione u Rusiju. Ruski protuzračni raketni sustav S-300 također je otpremljen u rusku luku u blizini Krima. Ruski vojnici u Siriji su pregrupirani i premješteni iz manjih položaja u veće baze. A raspoređivanje iskusnih plaćenika u borbama u Ukrajini oslabilo je položaj Rusije. Danas u Siriji ima i drugih ruskih plaćenika, "ali oni nisu specijalizirani za borbene misije, već, na primjer, za nadziranje nekih postrojenja za proizvodnju nafte", kaže Ruslan Sulejmanov.

VEZANI ČLANCI:

THE MOSCOW TIMES

Ruski dužnosnici šokirali priznanjem: 'Putin se uplašio, Orešnik je čista propaganda kako bi izazvao strah'

The Moscow Times tvrdi kako mu je nekoliko dužnosnika, pod uvjetom anonimnosti,  potvrdilo kako su napad Orešnikom i medijsko izvještavanje koje je uslijedilo, pažljivo osmišljeni te je sve to PR. – Bilo je skupnog promišljanja i razmjene ideja o tome kako odgovoriti i staviti Amerikance i Britance na svoje mjesto jer su dopustili Zelenskom da se koristi oružjem dugog dometa. I kako prestrašiti Berlin i druge Europljane da se pokore

Iako je rat u Ukrajini jasan prioritet Moskve, Rusija neće odustati od Sirije. "Kremlj sigurno neće napustiti Asada", rekao je Sulejmanov. Za Rusiju, na primjer, postoje dvije važne lokacije. Pomorska baza u Tartusu osigurava ruski pristup Sredozemnom moru. A zračna baza Hmeimim omogućuje Moskvi da djeluje u cijeloj regiji. Ali Sirija je također važna za Kremlj kako bi zadržao svoj imidž supersile. Nakon neuspjelih zapadnih intervencija u Iraku i Libiji, Rusija se htjela prikazati kao faktor stabilnosti u regiji. Tako se Moskva uspješno etablirala kao jedan od igrača na Bliskom istoku. Prve reakcije Rusije na ofenzivu pobunjenika pokazuju da ona radije ne bi delegirala dodatne vojne resurse u Siriju. Međutim, Rusija sve češće izvodi zračne napade. Prema ruskom Telegram kanalu "Rybar", u Siriju je stigao i general Aleksandar Čajko koji je u prošlosti vodio ruske trupe u toj zemlji.

U isto vrijeme, Rusija traži kontakt s drugim silama uključenima u sukob, posebice Turskom koja najviše profitira od napredovanja pobunjenika. Vladimir Putin telefonski je razgovarao s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom, a sljedeći vikend trebali bi se sastati predstavnici Rusije, Irana i Turske. - Predstoje vrlo teški i vrlo stresni pregovori za Kremlj koji već troši toliko živaca, energije i resursa na Ukrajinu - kaže orijentalist Ruslan Sulejmanov. Sada će Kremlj morati upotrijebiti dio tih resursa i za Siriju.

>>FOTO Putin ima 14 jasnih meta: Ako doista posegne za nuklearnim oružjem, Rusija bi prvo gađala ove lokacije>>

Foto: VYACHESLAV PROKOFYEV/REUTERS
Russian President Putin visits Mongolia
Foto: Alexander Kazakov/REUTERS
Russian President Putin visits Joint Institute for Nuclear Research near Moscow
Foto: VYACHESLAV PROKOFYEV/REUTERS
Russian President Putin visits the Rezky corvette in Vladivostok
Foto: POOL New/REUTERS
FILE PHOTO: Victory Day Parade in Moscow
Foto: EVGENIA NOVOZHENINA/REUTERS
FILE PHOTO: Victory Day Parade in Moscow
Foto: Houthi Military Media/REUTERS
A missile, which according to Yemen's Houthis is a "hypersonic" missile named "Palestine 2", is launched from an unknown location
Foto: MAXIM SHEMETOV/REUTERS
FILE PHOTO: 9М723 missiles, part of Iskander-M missile complex, are seen during a demonstration at the International military-technical forum ARMY-2019 at Alabino range in Moscow Region
Foto: JASON REED/REUTERS
Pentagon
Foto: Joshua Roberts/REUTERS
Pentagon
Foto: Yin Bogu/XINHUA
Norfolk
Foto: Yin Bogu/XINHUA
Norfolk
Foto: MC1(AW/SW) Kimberly Clifford
Kings Bay
Foto: Mass Communication Specialist 1s
Kings Bay
Foto: Senior Airman Solomon Cook
Barksdale
Foto: U.S. DEPARTMENT OF DEFENSE/REUTE
Whiteman
Foto: Screenshot/YouTube
USSTRATCOM
Foto: Screenshot/YouTube
USSTRATCOM
Foto: ABACA
VLF odašiljač Lualualei
Foto: Richard Lakin/XINHUA
Zračna baza Kirtland
Foto: Richard Lakin/XINHUA
Zračna baza
Foto: Kilpatrick Sean/CP/ABACA/ABACA
Putinova meta
Foto: Screenshot/YouTube
Zračna baza
Foto: ABACA
Zračna baza Minot
Foto: ABACA/ABACA
Zračna baza Hill
Foto: Tech. Sgt. John Winn
Zračna baza Malstrom
Foto: Screenshot/YouTube
Jim Creek

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 20

AI
Aircooled
13:45 05.12.2024.

Veliki problemi u Siriji, problemi u Kursku, Gruzija se neda, protesti u Abhaziji.. Armenija je izašla iz ODKB, pošto Rusija nije ispunila ugovor o obrani kad je ratovala sa Azerbajdžanom. Ali eto, neki bi rekli "sve ide po planu", isto kao trodnevna specijalna operacija.

ST
StožerniGeneral50
14:16 05.12.2024.

Opet ruSSi bježe od ratnika u sandalama.

RI
Rizlman
14:46 05.12.2024.

Piše se i kaže se "na dvije bojišnice" a ne "na dva fronta". Jer, kad sam zadnji put gledao na kartu ovo je bila Hrvatska a ne Srbija. Isto tako, kad sam provjerio domene vidio sam da je hr. hrvatska domena. I zato valja rabiti hrvatski jezik a ne srbijanski.