dvojica papa

Ratzinger i Franjo viđaju se češće negoli to javnost doznaje

Foto: Reuters/PIXSELL (Ilustracija)
Ratzinger i Franjo viđaju se češće negoli to javnost doznaje
10.02.2014.
u 14:55
Sada u Vatikanu žive ''dvojica“ papa i susreću se i razgovaraju češće od onoga što se u javnosti objavljuje
Pogledaj originalni članak

U Vatikanu više nije ništa isto u odnosu na razdoblje do prije godinu dana. Prije točno godinu dana, 11. veljače, papa Benedikt XVI. odustao je od svog pontifikata. Mjesec dana kasnije, odnosno 13. ožujka, na konklavi je argentinski kardinal Bergoglio izabran za novog papu, te je i prvim koji je u povijesti kršćanstva sebi postavio ime Franjo.

Sada u Vatikanu žive ''dvojica“ papa i susreću se i razgovaraju češće od onoga što se u javnosti objavljuje. Pišu si, telefoniraju i viđaju se. To je potvrdio nadbiskup Georg Gänswein, jedini u povijesti koji opslužuje istodobno jednog i drugog papu. Gänswein je ostao osobnim tajnikom umirovljenom Benediktu XVI., a istodobno kao prefekt Papinske kuće je na usluzi papi Franji.

Uvečer svira Beethovena, Mozarta

- To je kao imati djeda u kući - odgovorio je papa Franjo novinarima u zrakoplovu tijekom putovanja u Brazil na pitanje kako je živjeti u Vatikanu s Benediktom XVI. Kada se uvečer čuju zvuci klavira znači da je Joseph Ratzinger proveo dobar dan, povjerio je Gänswein. Joseph Ratzinger (87) živi u bivšem samostanu Mater Ecclesiae unutar vatikanskih zidina, nastavlja s teološkim izučavanjima, moli krunicu i sluša, pa i zasvira, Mozarta, Bacha i Beethovena. Četiri žene katoličke laičke udruge Memores Domini (Rossella, Loredana, Carmela i Cristina) uređuju prostorije, brinu se o pismima, pripremaju hranu papi emeritusu.

Benedikt XVI. ne izlazi u javnost, kao što je i najavio kada je obznanio svoj odlazak s Petrove stolice, odnosno kazao je kako će se povući u molitvu. Naravno, nije mu zabranjen izlazak, a i papa Franjo je kazao kako njegov prethodnik može izlaziti kada želi. Izašao je, na primjer, 4. siječnja ove godine kada je otišao u bolnicu Gemelli posjetiti svoga starijeg brata Georga. Ni Franjo ne živi u papinskim prostorijama, već u domu Santa Marta. Iako u Vatikanu istodobno žive dvojica papa, apostolska palače je prazna, odnosno u njoj Franjo prima u audijenciju državnike i biskupe, ali živi u hotelu isto kao i državni tajnik Parolin. Benedikt XVI. budi se u 5.30 sati i na misi je prije sedam sati. Zatim čita knjige i odgovara na osobna pisma. Poslije ručka odlazi na popodnevni odmor, nakon koje u šetnju u pratnji osobnog tajnika Gänsweina vrtovima oko samostana koji je preuređen za njegov boravak. Moli krunicu i zatim se vrača čitanju i pisanju u biblioteci koja je načinjena u bivšem samostanu kako bi mu knjige bile pri ruci. Gotovo svaku večer gleda tv-dnevnik u 20 sati, a u 22 sata gasi svijetla, odlazi na počinak. To je uobičajeni Ratzingerov dan. No, prima i posjete.

Nedavno je ručao s kardinalom Tarcisiom Bertoneom, bivšim državnim tajnikom. Posjetio ga je i pročelnik Kongregacije za nauk vjere Gerhard Ludwig Müller. Podsjetimo, 11. veljače 2013. godine Benedikt XVI. za vrijeme konzistorija čita tekst na latinskome jeziku i najavljuje kako treba kazati ''nešto važnoga za život Crkve“ jer postaje postaje star (ingravescente aetate), te da nema snage držati kormilo Pietrove barke u vremenu koje postaje sve brže. Najavljuje kako će napustiti Petrovu stolicu 28. veljače u 20 sati. Od tada nastupa razdoblje upražnjene stolice, sede vacante. Taj tekst je Ratzinger osobno napisao večer prije, a ujutro 11. veljače dan je na prijevod nakon što su prevoditelji zamjeniku državnog tajnika Angelu Becciu potvrdili da neće prekršiti tajnu, koja je to ostala, zapravo, samo nekoliko sati, odnosno do kada ju nije pročitao Benedikt XVI. Tajna koja je odjednom postala svjetskom viješću broj jedan. Od tada su nizane svjetske broj jedan vijesti.

Papa Franjo

Bergoglio je prvi papa s južnoameričkog kontinenta, prvi papa isusovac, prvi koji je uzeo ime Franjo... Prvi puta u povijesti dvojica papa žive u Vatikanu, u susjedstvu, gotovo kuća do kuće.

- Papa emeritus je u miru sa sobom i s Gospodinom - kazao je mons. Gänswein Reutersovu vatikanisti Philipu Pullelli u razgovoru u povodu godišnjice Benediktove ostavke. Dakako pokazuje godine, fizički je star, ali duhovno je živahan, potvrđuje Gänswein, a na malo ''provokativno“ pitanje je li Ratzingeru bilo teško biti papom poslije Ivana Pavla II., Gänswein odgovara: ''Uvjeren sam kako Sveti duh izabire pravog papu za pravo vrijeme. Tako je bilo s Ivanom Pavlom II., tako je bilo s Benediktom XVI. i tako je s Franjom“. Ratzinger je bio dugogodišnji suradnik Ivanu Pavlu II., dugo kao ni jedan drugi kardinal.

- Ne bih kazao da je Benedikt XVI. imao nesreću što je izabran poslije Ivana Pavla II. koji je bio papom 27 godina. Svakom bi bilo teško biti papom poslije 27-godišnjeg pontifikata - kazao je Gänswein, koji potvrđuje i kako Benedikt XVI. nije bio nikada ljut na novinare koji ga nisu štedjeli. Pokoji puta je bio žalostan kada se pisalo nešto što nije odgovaralo istini, ali ''na koncu će mu i povijest dati za pravo“, drži Gänswein, koji zbog toga što opslužuje dvojicu papa i kaže kako pokušava biti mostom među njima i ''do sada je sve funkcioniralo i nadam se da će biti tako i dalje“. Most između dvojice papa? ''Igra riječi, ali na koncu je upravo tako“, odgovara Gänswein.

Novinarka Giovanna Chirri, vatikanista talijanske agencije ANSA, prva je u svijetu objavila vijest o ostavci Benedikta XVI. Njezinu vijest zatim su prenijele sve agencije, svi mediji svijeta. Sada kaže kako nije mogla vjerovati svojim ušima. Kada je Benedikt XVI. kazao kako postaje sve stariji (Ingravescente aetate) „osjećala sam kao da me netko s rukom primio za vrat, a glava mi je postajala kao balon“. Naime, izraz „Ingravescentem aetatem“ je dokument kojim je Pavao VI. odredio kako kardinali stariji od 80 godina više neće imati pravo sudjelovanja na konklavi. Benedikt XVI. je nastavio govoriti na latinskome jeziku i „srećom sam razumjela“, kaže Chirri. Kazao je kako je fizički slab, te kako će kardinali na konklavi morati izabrati novog papu, jer on napušta Petrovu stolicu 28. veljače u 20 sati. „Vijest je bila tako važna da sam počela sumnjati u to jesam li sve dobro razumjela, pa sam počela telefonski tražiti nečiju potvrdu. Nitko u Vatikanu mi nije odgovarao, potvrdio, a onda sam uspjela dobiti šefa vatikanskog ureda za tisak, oca Lombardija. 'Pater Federico – pitala sam ga – jesam li dobro razumjela? Papa je podnio ostavku?'. 'Dobro si razumjela, odlazi 28. veljače', odgovorio je otac Lombardi“, priča Chirri o tim ključnim trenucima i dodaje kako je šef ureda za tisak imao miran glas.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

IC
ice12
22:24 10.02.2014.

B16 je bio 'papa' papi Woytili. Woytila se kitio lovorikama, a B16 trnjem. B16 je jedan od najvecih papa u zadnjih nekoliko stoljeca. Nijednom papi ne bi bilo tesko naslijediti B16 sto se tice popularnosti.

Avatar gladnijura
gladnijura
16:13 10.02.2014.

I gdi je problem? (mislim na naslov)

VE
Vercingetorix
13:09 11.02.2014.

Velikani.