Svi koji su se ponadali da ugradnja razdjelnika neće biti obvezna, nakon što stručnjaci Energetskog instituta Hrvoje Požar provedu analizu isplativosti ulaganja i ušteda, gadno su se prevarili.
Kazna su – veći računi
Naime, prema analizi deset gradova, u svima su ostvarene uštede od 19,6 do 35 posto, iz čega proizlazi njihov zaključak da ugradnju razdjelnika treba nastaviti. Uz savjet da država svima koji su ih ugradili bez potpore i koji ih tek trebaju ugraditi sufinancira 50 posto troškova. Radnoj skupini koju je ustrojio ministar gospodarstva Tomislav Panenić i koja mora donijeti konačan sud o ugradnji razdjelnika stručnjaci savjetuju da ukine visoke kazne onima koji ih ne ugrade jer su takvim građanima kazne dvostruko veći računi, što se već sada koristi kod obračuna potrošnje onim stanarima koji nisu ugradili razdjelnike u zgradi gdje ih je većina ugradila. Na terenu su utvrdili i da su u nekim zgradama postavljeni razdjelnici bez zamjena pumpi i ventila, zbog čega i dolazi do problema pa savjetuju da postane obvezna cjelovita rekonstrukcija.
Odgovor koji su dali na 70 prigovora građana na uvećane račune te stanare neće usrećiti. Stručnjaci, naime, tvrde da su građani koji se bune ustvari neinformirani jer su mislili da će ugradnjom razdjelnika automatski smanjiti potrošnju te nisu mijenjali navike, već su i dalje imali otvorene prozore uz upaljene radijatore.
Bolje informirati građane
Stoga energetičari traže i da se građane bolje informira kako mogu štedjeti. Zanimljivo je da navode i da je ugradnja razdjelnika obvezna u gotovo svim europskim zemljama, no da ima razlika. Tako Francuzi zbog uočenih problema pola potrošnje naplaćuju prema razdjelnicima, a pola po fiksnoj cijeni, što je moguće i kod nas, no odluku mora potpisati većina stanara.
* 154 vlasnika stanova i poslovnih prostora mora ugraditi razdjelnike, a do sada ih je to učinilo oko 60 posto
Opet lažete i krive podatke dajete ovom jadnom, opljačkanom narodu.