Danas je Ured europskog javnog tužitelja (EPPO), u suradnji s agencijama za provođenje zakona 14 država članica EU-a, proveo istovremene istražne radnje, uključujući više od 200 pretraga, u vezi sa složenom poreznom prijevarom koja se temeljila na prodaji popularne elektroničke robe. Ova akcija provedena je u Belgiji, Cipru, Francuskoj, Njemačkoj, Grčkoj, Mađarskoj, Italiji, Litvi, Luksemburgu, Nizozemskoj, Portugalu, Rumunjskoj, Slovačkoj i Španjolskoj. U okviru ove operacije EPPO-a već su provedene pretrage u Češkoj, Mađarskoj, Italiji, Nizozemskoj, Slovačkoj i Švedskoj 12. i 13. listopada 2022.
Svi prikupljeni podaci se analiziraju, a istraga o organiziranim kriminalnim skupinama koje stoje iza ove sheme se nastavlja. Procijenjena šteta koja se istražuje u okviru operacije Admiral trenutno iznosi 2,2 milijarde eura. Poduzete su mjere za nadoknadu nastale štete, a više detalja bit će poznato po završetku istrage, izjavili su iz EPPO-a.
U travnju 2021. portugalska porezna uprava u Coimbri istraživala je tvrtku koja prodaje mobilne telefone, tablete, slušalice i druge elektroničke uređaje, zbog sumnje na poreznu prijevaru. Kada je EPPO započeo s radom u lipnju 2021., u skladu sa svojom zakonskom obvezom, portugalska su tijela prijavila slučaj EPPO-u. Iz nacionalne perspektive, na temelju administrativne istrage, činilo se da su fakturiranje i porezne prijave u redu. Međutim, portugalski europski delegirani tužitelji odlučili su slučaj dalje istražiti. Radeći zajedno preko granica, europski tužitelji, delegirani europski tužitelji, analitičari EPPO-a za financijske prijevare i predstavnici Europola i nacionalnih tijela za provođenje zakona postupno su uspostavili veze između osumnjičene tvrtke u Portugalu i blizu 9000 drugih pravnih subjekata i više od 600 fizičkih osoba lociranih u različitim zemljama. Osamnaest mjeseci nakon primitka inicijalnog izvješća, EPPO sada razotkriva ono za što se vjeruje da je najveća porezna prijevara ikad istražena u EU-u.
Kriminalne aktivnosti raširene su u 22 države članice EPPO-a, kao i Mađarskoj, Irskoj, Švedskoj i Poljskoj, s trećim zemljama uključujući Albaniju, Kinu, Mauricijus, Srbiju, Singapur, Švicarsku, Tursku, Ujedinjene Arapske Emirate, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Države.
Osim veličine štete, ono po čemu se ova porezna prijevara ističe je iznimna složenost lanca tvrtki. Od tvrtki koje djeluju kao naizgled čisti dobavljači elektroničkih uređaja i onih koje traže povrat PDV-a od nacionalnih poreznih vlasti dok prodaju te uređaje online pojedinačnim kupcima – i naknadno usmjeravaju prihode od te prodaje u inozemstvo, prije nego što sami nestanu – do onih koji peru prihode ovih kriminalnih aktivnosti.
Ove aktivnosti ne bi bile moguće bez uključenosti nekoliko visoko kvalificiranih organiziranih kriminalnih skupina, od kojih svaka ima posebne uloge u ukupnom planu. Radeći transnacionalno, gotovo industrijskom logikom, godinama su izbjegavali otkrivanje. Na temelju najnovije procjene Europola, porezna prijevara ili prijevara s nedostajućim trgovcem unutar zajednice (MTIC) najprofitabilniji je zločin u EU-u, koji države članice košta oko 50 milijardi eura godišnje u poreznim gubicima. Prekogranična po definiciji, nakon što dosegne razinu složenosti usporedivu s onom viđenom u operaciji Admiral, ovu vrstu prijevare gotovo je nemoguće otkriti iz čisto nacionalne perspektive. Koristeći središnji EPPO sustav za upravljanje predmetima, pristup nacionalnim i europskim bazama podataka, uz podršku analitičkih i istražnih kapaciteta Središnjeg ureda EPPO-a, kao i Europola i nacionalnih aktera za provedbu zakona, europski su tužitelji mogli osmisliti i provesti zajedničku istragu pristup cijeloj mreži organiziranih kriminalnih skupina.
I sve to bez HDZovaca ???