Bit će tjeralica

Reakcija iz Srbije: Poništavanje optužnica je nedemokratsko

Foto: Arhiva VL
Reakcija iz Srbije: Poništavanje optužnica je nedemokratsko
29.09.2011.
u 19:48
Izvršna i zakonodavna vlast ne smiju se miješati u rad drugih organa, kaže državni tajnik u ministarstvu pravosuđa Srbije.
Pogledaj originalni članak

Slobodan Homen, državni tajnik u ministarstvu pravosuđa Srbije, izrazio je nadu da neće biti prihvaćen prijedlog zakona  Vlade RH, a kojim se poništavaju određeni pravni akti bivše JNA, bivše SFRJ i Srbije koji se odnose na rat u Hrvatskoj 90-ih dodajući da "taj zakonski prijedlog nije u skladu s odredbama europske demokratske prakse", prenose mediji u Srbiji.

– Držimo da se izvršna i zakonodavna vlast ne treba miješaju u rad drugih organa. To je stečevina demokracije i podjela vlasti, kako to vrijedi u Srbiji i drugim demokratskim zemljama, tako to treba vrijediti i u Hrvatskoj – rekao je Homen na konferenciji za novinare u Vladi Srbije.

Dodao je da "to što se podižu optužnice protiv hrvatskih državljana za događaje 90-ih ne znači da su oni po automatizmu krivi, već mogu svoju nevinost dokazati pred sudom".

–  Naši će pravosudni organi nastaviti s radom, a podsjećam da postoje Interpolove tjeralice koje vrijede za cijeli svijet. Što se tiče Hrvatske, ona ni do sada nije postupala prema našim tjeralicama i to zaista nije ništa novo – rekao je Homen dodajući da je "već poznato da su vojni sudovi podigli veliki broj optužnica i u dosta slučajeva nema dovoljno dokaza, ali u slučajevima gdje postoji dovoljno dokaza raspisivat će Interpolove tjeralice".

– Velikim dijelom one su već raspisane, pitanje je hoće li biti novih. Očekujemo od svih drugih država postupanje po našim tjeralicama – zaključio je državni tajnik Homen.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 359

Avatar Idler 3
Idler 3
22:47 29.09.2011.

22:40h     >:-))

VL
   
22:28 29.09.2011.

1991 kroz logore u Srbiji prošlo je 500 hrvatske djece. Hrvatska 1991 nije imala logore, ali se borila za slobodu.

OB
-obrisani-
11:49 30.09.2011.

Jadna je ta drzava koja zlocine proglasava drzavnom tajnom. Zločin nad Srbima državna tajna Domagoj Margetić se suočava sa krivičnom prijavom Zbog toga što je objavio dosije o zločinima u kojima je 1991. i 1992. godine ubijeno 611 Srba u Sisku, ministar unutrašnjih poslova Republike Hrvatske Tomislav Karamarko podneo je krivičnu prijavu zbog odavanja državne tajne. Po Karamarkovoj prijavi, istragu protiv Margetića je pokrenulo Državno tužilaštvo Hrvatske, Neverovatno je da je u državi koja je članica NATO-a i kandidat za prijem u Evropsku uniju ratni zločin počinjen nad 611 srpskih civila proglašen državnom tajnom. osim imena žrtava, imena osumnjičenih za zločine – naredbodavaca i izvršilaca. Na ovom spisku su Ivo Bobetko, Josip Brajković, Đuro Brodarac, Vladimir Milanković, Željko Hlišić, Drago Bošnjak, na čiju dušu ide nešto manje od stotinu ubijenih sisačkih Srba, zatim Ekrem Mandal, koji je učestvovao u likvidaciji više od 120 srpskih civila. Na spisku su i imena Mladena Gložinića, Igora Balija, Josipa Šikića i Zvonka Kralja. „