Mnogi ovih dana administraciju američkog predsjednika Donalda Trumpa uspoređuju s reality showom u kojem svakoga tjedna poneki igrač ispadne iz igre. Neki, poput glasnogovornika Bijele kuće Seana Spicera, sami izlaze iz igre kako bi spasili svoj obraz i čast, a druge metlom izbacuje sam Trump zato što ne mogu ispuniti sva njegova ponekad i bizarna očekivanja.
Slavi 32 milijuna ljudi
No predsjednik se posljednjih desetak dana suočava i s činjenicom da on nije Bog i batina i da vlastitom voljom ne može mijenjati neke stvari. Suočio se s činjenicom da postoji bezbroj prepreka na putu do ostvarivanja predizbornih obećanja koja je dao svojim biračima.
Vrlo težak i jako ozbiljan udarac zadalo je Trumpu sedam republikanskih senatora koji su se u glasanju o ukidanju ključnih dijelova Obamacarea, zdravstvenog osiguranja koje je uveo prethodni predsjednik, pridružili svojim kolegama iz redova Demokratske stranke.
I tako je Obamacare, s minornim restrikcijama, ostao na snazi i za sada umirio strahovanja 32 milijuna Amerikanaca koji su, po Trumpovu mišljenju, trebali u sljedećih deset godina ostati bez ikakva zdravstvenog osiguranja. Ovo je u osnovi drugi veliki Trumpov poraz vezan uz zdravstveno osiguranje nakon što je Senat na vrlo sličan način odbacio njegov prijedlog zakona o zdravstvenom osiguranju.
Čini se da Trump ima vrlo velikih problema sa svojim izabranicima za najviše i najvažnije dužnosti u državi. Državni tajnik Rex Tillerson intenzivno razmišlja o ostavci. Ljudi bliski njemu kažu da je potpuno frustriran Trumpovim ponašanjem, a osobito ga je iznervirao intervju koji je predsjednik dao New York Timesu u kojem je neprestano jadikovao zbog toga što je za ministra pravosuđa uzeo Jeffa Sessionsa.
Po logici stvari, Tillerson očekuje da upravo on bude sljedeći kojim Trump neće biti zadovoljan. Ova dvojica već su se razišla u mišljenju o nekoliko vrlo važnih pitanja. Tillerson je bio protiv povlačenja SAD-a iz Pariškog klimatskog sporazuma, a nimalo mu se nije dopalo kada je Trump stao uz Saudijsku Arabiju kada je ona stavila Katar pod potpunu blokadu.
Tillersonu izuzetno smeta i vanjska politika koju nameće Jared Kushner, Trumpov zet i savjetnik. Neimenovani izvor blizak Tillersonu kazao je za Politico da državni tajnik ne može iza Trumpa kružiti po svijetu i “čistiti nered koji su napravili on i njegov 36 godina star savjetnik koji je uz to i potpuni amater u politici”.
U međuvremenu, Trump je jučer na Twitteru započeo rafalnu paljbu po Jeffu Sessionsu u nadi da će se ovaj sam povući s dužnosti kako ga ne bi morao najuriti. No neki republikanski senatori bliski Sessionsu, iz dana kada je i on bio senator, čvrsto su stali na stranu ministra pravosuđa izrazivši nadu da će se Sessions suprotstaviti Trumpu. Neki čak idu toliko daleko da naglašavaju kako bi odlazak Jeffa Sessionsa bio ujedno i kraj samoga Trumpa i cijele njegove administracije.
Udar ne ‘nenormalne’ vojnike
Twitter je Trumpu poslužio kao kanal za poruku da transseksualne osobe više ne mogu služiti u američkoj vojsci. Ovo je došlo samo godinu dana nakon što je Barack Obama transrodnim osobama dopustio ulazak u vojsku.
Iako je Trump u tvitu napisao kako se konzultirao s vojskom i generalima, u Pentagonu su poprilično šokirani zato što o ovome predsjednik nikoga nije konzultirao. Situacija je delikatna zato što trenutačno u vojsci služi na tisuće transrodnih osoba. Kao glavne razloge za donošenje ovakve odluke Trump navodi to da su oni smetnja u vojsci i da su njihovi zdravstveni troškovi znatno veći od onih za “normalne” vojnike.
Na leđima Donalda Trumpa sve je teži teret istrage o vezama članova njegova predizbornog stožera (i obitelji) s Rusijom. Iz tjedna u tjedan istraga otkriva nove za Trumpa itekako kompromitirajuće činjenice vezane u aferu koju mnogi već zovu “Russiagate” i tvrde da će biti puno ozbiljnija od Watergatea zbog kojega je Richard Nixon bio prisiljen dati ostavku.
Prije nekoliko dana Kongres je onemogućio Trumpu da bez glasanja u zastupničkom domu i Senatu ukida sankcije Rusiji, što je još jedan veliki udarac za predsjednika čija popularnost strmoglava pada te je nakon 188 dana u Bijeloj kući najnepopularniji predsjednik u posljednjih stotinjak godina.
da, baš je za uspoređivati popularnost prije 100 godina, kad su se tiskale novine na papiru, a konjske zaprege dostavljale tjedan dana, i današnje vrijeme interneta i društvenih mreža, kad svatko može komentirati što može.